reklamı kapat

POPÜLER

Gmail LOG Tasarım

Gmail, iOS’te e-posta listelerinden çıkışı kolaylaştırdı

 - Güncelleme: 22 Aralık 2023 16:40

İnternet devi Google, Gmail için çalışmaları sürdürüyor. Popüler e-posta uygulaması için bu sefer iOS’a özel bir adım atıldı.

iOS için Gmail uygulamasında artık merkeze alınan bir “E-posta listesinden çık” seçeneği bulunuyor. Bu yukarıda görebileceğiniz seçenek direkt olarak açılan e-postanın alıcı adının sağ tarafına ekleniyor, bu sayede kullanıcılar rahatsız oldukları ya da artık gelmesini istemedikleri e-postalardan daha kolay şekilde kurtulabiliyor. Bu butonun Android tarafına ne zaman geleceği ise henüz tam olarak bilinmiyor. Gmail bundan önce birden fazla güncelleme ile gündeme gelmişti. Geçtiğimiz ay Gmail’in Android uygulamasında bir güncelleme yapılacağı ve bu güncelleme ile beraber gelen e-postalara cevap verme altyapısı adeta bir sohbet uygulaması halini alacak denilmişti. Google, yakında herkese açılacak yeni tasarımda e-posta altında çıkan üç farklı butonu (Yanıtla, tümünü yanıtla ve yönlendir) bir araya getirecek, böylelikle anlık mesajlaşma servislerindeki gibi modern bir kullanıcı deneyim sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce ise web sürümü için bir adım atılmıştı. Gmail’in web sürümünde yapılan güncelleme ile beraber artık kullanıcılar el hareketleri veya insan içeren emojilerin cilt tonu veya cinsiyet tercihi direkt olarak seçim aşamasında ayarlayabiliyor. Daha önce buna izin vermeyen firma, güncelleme ile süreci olması gerektiği gibi doğru hale getiriyor, altyapının yakında eksiksiz olarak herkese açılması bekleniyor. Hepsinden önce ise internet devi Gmail için “emoji tepki sistemi” kullanıma almaya başlamıştı. Gmail için emoji tepki sistemi uzunca bir süredir aktif olarak iOS ve Android tarafında geliştirme aşamasında bulunuyordu. Geçtiğimiz aylarda ise sistem ilk olarak Android tarafında herkese açıldı.

Bu bazı kişilerin hoşuna giden bu özellik, e-postalara cevap atmak yerine emoji ile tepki bildirilmesine imkan tanıyor. İlk aşamada 20 farklı emoji tepkisi sunuluyor ve bazı emoji tepkileri şifrelenmiş mesajlarda ya da büyük gruplarda kullanılamıyor. Emoji tepki sistemini 20’den fazla kişinin dahil olduğu e-postalarda kapatan Google, emoji tepkilerini e-postaların en altına koyuyor, seçilen emoji tepkisi 30 saniye içerisinde kaldırılabiliyor.

Google ve Gmail adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER