reklamı kapat

POPÜLER

Google Street View’u beklerken koyunlardan yardım aldı [Video]

Tac Mahal’den Everest’e kadar gitmediği, haritalamadığı, Street View oluşturmadığı yer kalmayan Google, bugüne kadar Faroe Adaları’na uğramamış bile. Adalılar da Google’ı ülkelerine davet etmek için ilginç bir yöntem seçerek koyunlardan yardım almış.

Kuzey Atlantik’te bulunan ve adalardan oluşan Faroe Adaları, Google Street View (sokak görünümü) özelliğinin kendi ülkelerine gelmemesinden şikayetçi. Bu durumu değiştirmek ve Google’a sesini duyurabilmek için We Want Google Street View (Google Street View’u İstiyoruz) projesini başlatan turizmci Durita Dahl Andreassen, projenin başına da koyunları getirmiş.

Adadaki koyun nüfusunun insan nüfusundan iki kat daha fazla olduğunu belirten Andreassen’in çözümü, kendi 360 derecelik kamerasıyla kendi sokak görünümü kayıtlarını almak. Andreassen ve arkadaşları güneş enerjisi paneli entegre edilmiş bir koşuma 360 derece kamera yerleştirerek, gezerken adayı fotoğraflaması için bir koyuna bu koşumu giydiriyor. Fakat ortada bir problem var: Andreassen’ın kaydettiği görüntüler, koyunların çayırlarda dolaşmasından ibaret.

Andreassen ve çalıştığı departman olan Visit Faroe Islands‘ın bu eğlenceli fikri ve dikkat çekici projesi, Google’ın sokak görünümü özelliğini Faroe Adalarına getirebilmeyi amaçlıyor. Google’ın, ekibi ve donanımıyla yakın zamanda adaya gelip gelmeyeceğine dair bir açıklaması henüz bulunmuyor.

YORUMLAR