reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 15 Pro iOS 17.0.3 LOG Tasarım

Güncelleme gelecek: Apple, iPhone 15 Pro’lardaki ısınma sorununu kabul etti

 - Güncelleme: 30 Eylül 2023 21:14

iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max modellerinde kullanılan yeni nesil 3 nm işlemci A17 Pro, yüksek ısı sorunlarıyla gündemden düşmüyordu.

iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max modellerinin kalbindeki A17 Pro, yüksek bir performans sunuyor ancak bunun olumsuz bir yanı bulunuyor, o da sık sık gündeme geldiği üzere yüksek sıcaklık oluyor. Telefonun gövdesi yapılan testlere göre yük altında kaldığı zaman kısa sürede ısınıyor, kullanıcılar telefonların Safari’de gezinme durumlarında da yani normal kullanımda dahi ısındığı söylüyor, aynı zamanda şarj sürecindeki ısının da oldukça yüksek olduğu belirtiliyor. Bu can sıkıcı konuda Apple’dan şimdiye kadar gelmiş bir açıklama yoktu, bu akşam ise beklenen resmi paylaşım yapıldı. Apple sorunun farkında olduklarını ve bir yazılım güncellemesi ile ısınma problemini ortadan kaldıracaklarını duyurdu. Firma bu konuda tam olarak şunları söyledi: “iPhone’un beklenenden daha sıcak çalışmasına neden olabilecek birkaç durum tespit ettik. Aygıtı kurduktan veya geri yükledikten sonraki ilk birkaç gün boyunca, arka planda artan etkinlik nedeniyle aygıt daha sıcak hissedebilir. Ayrıca iOS 17’de bazı kullanıcıları etkileyen bir hata bulduk ve bu hata bir yazılım güncellemesiyle giderilecek. Bir başka sorun da üçüncü taraf uygulamaların sisteme aşırı yüklenmesine neden olan bazı güncellemeler ile alakalı. Bu uygulamaların geliştiricileri ile birlikte düzeltmeler üzerinde çalışıyoruz. Isınma sorununun titanyum gövde ile alakası yoktur.” Telefonları özellikle Instagram’ın çok ısındırdığı biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konuda geçtiğimiz günlerde bir haber yayınlanan The Wall Street Journal, iPhone’un tasarımına aşina olan kişiler üzerinden, aşırı ısınma sorununun arkasında iPhone 15 Pro merkezli tasarım kusurlarının olduğunu iddia etmişti. Burada SIM yuvası üzerinden yeni tasarlanan anakart (Apple’ın tabiriyle Logic Board) suçlu bulunuyor, ayrıca 15 Pro ve 15 Pro Max’teki yeni nesil titanyum kasanın da aşırı ısınmaya olumsuz etki ettiği iddia olarak dile getiriliyor. Kaynaklara göre malzeme iPhone 14 Pro’larda kullanılan paslanmaz çeliğe kıyasla ısıyı absorbe etmek için daha az kütleye (Titanyum düşük yoğunlukta bir element) sahip durumda.

Bu konuda daha önce de ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo konuşmuş ve şunları aktarmıştı: “Araştırmalarım iPhone 15 Pro serisinin aşırı ısınma sorunlarının TSMC’nin gelişmiş 3 nm üretim süreci ile ilgisi olmadığını gösteriyor. Soruna neden olan büyük ihtimalle, daha hafif bir telefon elde etmek için termal soğutma sistemindeki ısı yayma alanının azaltılması ve termal verimliliği olumsuz etkileyen titanyum çerçeve kullanımı gibi kilit tavizler. Apple’ın bu sorunu yazılım güncellemeleriyle çözmesi bekleniyor ancak Apple işlemci performansını düşürmediği sürece bu konudaki iyileştirmeler çok sınırlı kalabilir. Apple bu sorunu düzgün bir şekilde ele almazsa ve çözmezse, iPhone 15 Pro serisinin sevkiyatları oldukça olumsuz etkileyebilir.” 

iPhone 15 serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli