reklamı kapat

POPÜLER

Hava yastığı

Hayatımızı kurtaran hava yastığı, patlayıcı gücüyle hayran bırakıyor [Video]

Uzun yıllardır satışa çıkan otomobillerde hava yastığı standart olarak geliyor. Şimdiye kadar milyonlarca insanın hayatını kurtaran bu sistem, yavaş çekim altında inanılmaz detaylar ortaya koyuyor.

Çarpışma anında inanılmaz bir hızda açılıp gaz veya havayla şişerek yolcunun yaralanmasını önleyen hava yastığı, olmazsa olmalar arasında yer alıyor. Hayat kurtarma amacı bulunan bu sistem, aslında yüzünüzün hemen önünde büyük bir patlama yaratıyor. İşte bunu göstermek isteyen YouTuber Giaco Whatever, yavaş çekim kamerasıyla tüm detayları gözler önüne seriyor. Hava yastığını ilk olarak şişen yastık bölümü takılıyken patlatan Giaco, bu bilinen kayıt sonrası esas eğlenceye geçiyor. Daha önce pek fazla kişinin denemediği bir şeyi yapan adam, bu sefer sadece milisaniyelik şişmeyi sağlayan patlayıcı bölümünü ateşliyor. Göz açıp kapayana kadar gerçekleşen bu olayda normal kamera ile hiçbir şey anlaşılmıyor. Ancak yavaş çekim kamera açıldığı zaman ortaya çıkan güç gözler önüne seriliyor. 360 derecelik bir kıvılcım ve yüksek ısıda gaz çıkış sağlayan merkez, gerçekten görmeye değer bir görüntü ortaya çıkartıyor.

Hava yastığı

Hava yastığı inanılmaz bir teknoloji

Direkt olarak yüzününüz önünde gerçekleşen bu patlama, bazı kazalarda ufka yanıklara dahi neden olabiliyor. Ancak kaza testlerinden de gördüğümüz üzere bu sistem her türlü inanılmaz bir kurtarıcı görevini görüyor. Yeni otomobillerde standart olması herkes için iyi görünürken, ilerleyen süreçte yanlarda açılan perde hava yastıklarının da standart olması bekleniyor.

Video