reklamı kapat

POPÜLER

Hertz

Hertz, 20 bin elektrikli aracını satıyor yerine benzinli araç alıyor

 - Güncelleme: 12 Ocak 2024 17:48

Dünyanın en büyük araç kiralama şirketleri arasında yer alan Hertz 20 bin elektrikli aracını satıyor ve yerine benzinli araç alıyor. Ama neden?

Dünya çapında 145 ülkede etkinlik gösteren Amerikan araç kiralama şirketi Hertz, ABD merkezli olarak filosundaki büyük çoğunluğu Tesla araçlardan oluşan tam 20 bin elektrikli otomobili satma kararı aldığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre bunun arkasında elektrikli otomobillere yönelik kiralama talebinin düşük olması ve kazaya karışan elektrikli araç onarımlarının / tamir masraflarının oldukça yüksek olması yer alıyor. Firmanın sattığı elektrikli araçların yerini benzinli motora sahip araçlar ile değiştireceği aktarılıyor, şirketin ilk aşamada 700’den fazla elektrikliyi nispeten uygun fiyata satışa koyacağı belirtiliyor. Hertz’in spesifik olarak 35 Chevrolet Bolt, 4 Kia EV6, 1 BMW i3, 1 Nissan Leaf, 552 Tesla Model 3 ve 121 Tesla Model Y satışa çıkaracağı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kısa süre önce Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği verileri üzerinden 2023 toplamında Türkiye’de en çok satılan sıfır elektrikli otomobil modelleri listelenmişti. Emre Özpeynirci tarafından burada yapılan paylaşıma göre 2023 toplamında Türkiye’de en çok satılan sıfır elektrikli otomobil modeli 19 binden fazla satış / teslimat ile beraber Togg T10X oldu. İkinci sırada karşımıza 12 binden fazla satış ile Tesla Model Y çıkıyor, üçüncü sırada ise 3 bine yakın satış ile Renault Megane E-Tech bulunuyor. Listenin devamında ise SkyWell ET5, MG MG4, Renault Zoe, Opel Mokka Elektrik, Dacia Spring, Mercedes-Benz EQB, Volvo XC40, MG ZS EV, Citroen C4X ve Mercedes-Benz EQE gibi modeller sıralanıyor:

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği ODMD, geçtiğimiz hafta sektör için merak edilen aralık ayı verilerini de açıklamıştı. Buna göre Türkiye’de aralık ayında 158.653 adet sıfır otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleştirildi. Aralık ayındaki binek araç satışları bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 45,7 artarak 126.416 adet olurken, hafif ticari araç pazarı bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 13,3 artarak 32.237 adet oldu. Ocak-Aralık toplamı özelinde yani 2023 toplamında ise binek araç ve hafif ticaride tam 1.232.635 satış adetine ulaşıldı (967.341 adet otomobil ve 265.294 adet hafif ticari araç) ve bu sayı Türkiye için yeni bir rekor oldu.

Hertz adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER