reklamı kapat

POPÜLER

Hidrojenle havalanan yeni oyuncak

Erkeklerin büyüdükten sonra bile vazgeçemediği oyuncakları vardır. Uzaktan kumandalı araçlar bunların başında gelir. Uzaktan kumandalı araba, tekne, helikopter ve tabii ki AR. Drone gibi quadropterler erkeklerin en çok ilgisini çeken oyuncaklar arasındadır. Emami Design tarafından tasarlanan Zipper isimli konsept de temelinde uzaktan kumandalı bir balon. Fakat onu farklı kılan en önemli özelliği uçmak için standında kendi hidrojenini üretmesi. Şarj ünitesindeki su haznesinden aldığı suyun içindeki hidrojen ve oksijeni birbirinden ayıran Zipper bu hidrojeni balonu uçurmak için kullanıyor. Elektrolizden açığa çıkan oksijen ise havaya salınıyor. Zipper’ın uçuş rotasını akıllı telefonunuzu uzaktan kumanda olarak kullanarak anında belirleyebildiğiniz gibi önceden üç boyutlu bir rota belirleyip bu rotada uçmasını da sağlayabiliyorsunuz. Pervaneli ve birbirinden bağımsız hareket edebilen motorları sayesinde her yöne dönebilen Zipper’ın üzerindeki kamera da hareket ettirilebiliyor. Henüz konsept aşamasında olan Zipper çok hoş bir oyuncak olarak görünse de ileride bu konsept geliştirilerek film bile çekebileceğiniz uzaktan kumandalı havadan çekim kameralarına dönüştürülebilir. Zipper tasarım ödüllerinin en prestijlisi olan Reddot best of the best 2013 tasarım ödülüne layık görülmüş.
Zipper2
Hidrojenle havalanan Zipper’ı iki yanında bulunan sessiz motorlarla odanın içinde her yöne hareket ettirebilirsiniz.

Zipper3
Zipper’ı dilerseniz akıllı telefonunuzdan kontrol edebilir ya da önceden belirlediğiniz üç boyutlu rotada gitmesini sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Hidrojenle havalanan yeni oyuncak” için 4 cevap

 1. M. Taylan Baysefer dedi ki:

  keske, bunun emami design tarafindan gelistirilmis ve red dot best of the best odulu kazanmis ama henuz konsept asamasinda oldugundan falan da bahsetseydiniz. ilave olarak, urun sanki piyasada halihazirda satiliyormus gibi lanse etmissiniz. gundelik gazetelerden alisik oldugumuz sorumsuz/tercume gazetecilik anlayisini keske siz tekrarlamasaydiniz.

 2. LOG dedi ki:

  İlgili haber LOG Dergisi’nden (Aralık 2012 sayısı sayfa 26) internet sitemize “konsept” kategorisinde taşınan bir haber. İnternet sitemizde kategori başlığında, dergide ise bölüm kategorisi başlığında “konsept” ibaresi belirtilmiştir. Habere gerekli bilgilerle güncelleme yapılmış ve olası yanlış anlaşılmaların önüne geçilmiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.

 3. mert dedi ki:

  piyasada bulabilirmiyiz bu ürünü, ve kumandadan hariç kaç balon şişirme özelliği taşıyor bu makine..

 4. Volkan YILMAZ dedi ki:

  Ürün şu an bir konsept. Aşağıdaki adresten tasarım ajansını takip edebilirsiniz.

  http://www.industrial-design-germany.com/