reklamı kapat

POPÜLER

HP TouchSmart tx2

TouchSmart tx2, benzeri ürünlerden farklı olarak ilk Multi-Touch yani aynı anda birden fazla dokunuşu yorumlayabilme yeteneğine sahip tablet PC olarak öne çıkıyor. Tablet PC’lerin kullanışlılığını kapasitif ekran ve Multi-Touch teknolojisi ile birleştiren TouchSmart tx2, harika bir kullanım esnekliği sağlıyor. Bu noktada hemen Multi-Touch özelliğini güçlendiren HP MediaSmart yazılımından bahsetmek istiyoruz. İster masaüstündeki kısayol simgesinden, isterseniz de ekran çerçevesinin sağ tarafındaki kısayol tuşları üzerindeki ‘~’ simgesine benzer tuşa basarak ulaşabileceğiniz HP MediaSmart yazılımı, TouchSmart tx2’nin Multi-Touch özelliğini rahat rahat kullanabileceğiniz bir arabirim. Bu arabirim üzerinden DVD keyfi yaşayabilir, müzik dinleyebilir, resimlerinizi ve videolarınızı gezebilirsiniz. Özellikle resimleriniz arasında dolaşırken iki parmağınızı ekranın üzerinde dolaştırarak yakınlaşma, uzaklaşma ve döndürme işlevlerini rahatlıkla halledebilirsiniz. Eğer beceremezseniz endişelenmenize gerek yok; bu noktada size yine masaüstünde görebileceğiniz HP Multi-Touch Experience videosu gerekli yardımı gösterecektir. Bahsetmemiz gereken bir diğer arabirimse, daha önce HP TouchSmart IQ500’ten aşina olduğumuz Windows Media Center. Windows Media Center ile yine HP MediaSmart’ta olduğu gibi, resim, müzik ve video gibi uygulamalara erişim sağlayabiliyorsunuz, ancak bu kez uygulama alanınız daha geniş: Çevrimiçi Medya’ya ulaşabilir, çeşitli görevleri etkinleştirebilir, CD / DVD yazabilir ve daha pek çok uygulamaya erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca tüm bu işlemleri yaparken TouchSmart tx2’nin yanında olmanıza dahi gerek yok. Neden mi? Çünkü TouchSmart tx2 minik bir kumandanın sahibi. Ayrıca, TouchSmart tx2’nin sağ tarafında da bir bölme bulunduğunu ve burada kalem şeklinde bir stylus saklandığını da belirtmeliyiz.

ŞIK & AKILCI TASARIM
HP’nin pek çok ürününden alışkın olduğumuz üzere şık bir tasarıma sahip olan TouchSmart tx2’nin hem kapağı, hem de gövdesi işlemelerle süslenmiş. Oynar ekranı sayesinde zaten esnek bir yapısı bulunan TouchSmart tx2’nin, böylece tasarımına da hareket katılmış. 12.1 inç genişliğindeki HD görüntüler oynatabilen ekranı bulunan TouchSmart tx2’nin, yukarıda da bahsettiğimiz gibi ekran çerçevesinin sağ tarafında birtakım kısayollara yer verilmiş. Bu kısayollar arasında HP MediaSmart kısayolunun yanı sıra ekran görüntüsünü çevirme ve TouchSmart tx2 ile ilgili çeşitli ayarları yapabilmeniz için Windows Mobility Center kısayol tuşu da bulunuyor. Bu arada bu tuşların hemen üzerinde bir parmak izi okuyucuna rastlamanız da mümkün. Parmak izi okuyucusunun konumlanması için fazlasıyla ilginç bir nokta, ancak bizce ortada bir sorun yok. Ekrandan aşağı inip gövdeye uzandığımızda kısayolların bu bölgeye de dağıtıldığını görüyoruz. Klavyenin hemen üzerinde ses seviyesi ile ilgili kısayol tuşları bulunurken, altında ise touchpad  kilit tuşuna rastlıyoruz. Hazır touchpad’ten bahsetmişken touchpad’in Multi-Touch desteği olmadığını belirtelim. Zaten ekrana dokunmak için bunca geniş imkanınız varken touchpad’i kullanacağınızdan bile şüpheliyiz. Klavyeye gelecek olursak, -birkaç tuş ve fonksiyon tuşları dışında- tüm tuşların tam boyutlu olarak kullanıldığını ve bu sayede kullanımda herhangi bir sorun yaşamayacağınızı belirtmemizde fayda var. Bu arada genellikle kasanın sağ tarafında görmeye alışık olduğumuz optik sürücüyü TouchSmart tx2’nin sol tarafında bulacağınızı ve ağırlıklardan kurtulmak istediğinizde optik sürücüyü yerinden çıkartabileceğinizi de söylemeliyiz. Ağırlıktan bahsetmişken, TouchSmart tx2’nin ‘ultra taşınabilir’ kategorisinde bulunduğunu düşünürsek ağırlığıyla dezavantaj yarattığından bahsedebiliriz.

TEKNİK DETAY & SONUÇ
Üzerinde 2.2 GHz hızında AMD işlemci bulunduran ve yerleşik olarak 64 MB, ayrılmış olaraksa 320 MB hızında ATI Radeon HD 3200 ekran kartına sahip olan TouchSmart tx2’nin ekran kartının hızı paylaşımlı olaraksa 1469 MB’a kadar ulaşabiliyor. 3 GB DDR2 bellekle güçlendirilmiş olan cihaz, 6 ve 8 hücreli batarya seçenekleriyle geliyor. Sistem özeliklerinden bahsetmişken TouchSmart tx2’den yüksek performans beklemeyeceğinizi düşünüyoruz ve TouchSmart tx2’nin Energy Star sertifikalı olduğunu da sözlerimize ekleyerek, TouchSmart tx2’nin diğer detayları için bakışlarınızı sağ tarafa çevirebileceğinizi belirtiyor ve huzurlarınızdan ayrılıyoruz.

TOUCHPAD ALANIhp-touchsmart-tx2-1Üzerinde touchpad kilit tuşu bulunduran touchpad, zemine sıfır yapısıyla rahat

RAHAT KULLANIMhp-touchsmart-tx2-2Dokunmatik teknolojisi ile daha rahat bir kullanım sahibi olabiliyorsunuz

GÜÇ GİRİŞİhp-touchsmart-tx2-3Şarj için kullanacağınız güç girişi, mavi rengiyle gözleri alıyor

KONFORLU KLAVYEhp-touchsmart-tx2-4Tam boyutlu tuş takımı sayesinde kullanım sırasında sorun yaşamayacaksınızdır

KAPAK TASARIMIhp-touchsmart-tx2-5TouchSmart tx2, işlemeli ve oldukça şık bir tasarıma sahip

ESNEK EKRAN
hp-touchsmart-tx2-6Dokunmatik özelliği bulunan ekran, elbette esnek yapısı sayesinde dönebiliyor da

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Multi-touch teknolojisi, esnek kullanım, optik sürücü, şık tasarım, Altec lansing destekli stereo hoparlörleri.

EKSİLER
Ultra taşınabilir kategorisine göre fazla ağır, HDMI çıkışı yok, 6 hücreli batarya ile düşük pil ömrü.

SONUÇ
Bir tablet PC satın almayı düşünüyor ve alacağınız cihazın esnek bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız TouchSmart tx2 ideal bir cihaz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• AMD Turion X2 Dual-Core Mobile RM-75 2.2 GHz

Ekran
• 12.1 inç dokunmatik ekran (1280×800 piksel)

Ekran Kartı
• ATI Radeon HD 3200 64 MB

Bellek
• 3 GB DDR2

Sabit Disk
• 250 GB HDD

Optik Sürücü
• LightScribe SuperMulti 8X DVD Double Layer

Bağlantılar
• USB (3 adet), Wireless, Bluetooth, Ethernet
• VGA, Expansion Port 3, kamera
• 5’i 1 arada kart okuyucu

Ses Çıkışı
• Altec Lansing destekli stereo hoparlörler

Pil Ömrü
• Ortalama 2 saat

Boyutlar
• 224 x 306 x 31.3 mm

Ağırlık
• 1.97 kilogram

YORUMLAR