reklamı kapat

POPÜLER

Huawei’nin en güçlü dizüstü bilgisayarı; Huawei MateBook 16 incelemesi

Huawei MateBook 16

HUAWEI MATEBOOK 16 TASARIM

Huawei MateBook 16 ailenin diğer üyelerinde olduğu gibi alüminyum bir malzemeye sahip. Dizüstü bilgisayara premium bir hava katan bilgisayarın gövdesinde dokulu bir yüzey kazandırmak için seramik kumlama işlemi uygulanmış. Bu yöntemle fark yaratan model uzay grisi renk seçeneğiyle etkileyici görünüyor. Bilgisayar büyük bir gövdeye sahip olsa da bu büyüklük ağırlığa ve kalınlığa yansımamış. Bu konuda bizi mutlu eden bilgisayar kalın ve ağır bir gövdeye sahip değil. Pek tabii 14 inçlik dizüstü bilgisayarlar kadar kompakt bir yapıda olmasa da bu bilgisayarı da rahatlıkla taşımak mümkün. Bilgisayarda beğendiğimiz noktalardan biri MateBook 16’ta kullanılan büyük boyuttaki touchpad oldu. Bu touchpad sayesinde herhangi bir fareye ihtiyaç duymadan bilgisayarı rahatlıkla kullanabildik.  Cam bir yüzeye sahip olan touchpad Windows’lu bilgisayarlarda incelediğimiz en iyi touchpad’lerden biri.

Bilgisayardaki klavyeyle de çok fazla vakit geçirdik. Arka aydınlatmalı klavyedeki tuş hissiyatını başarılı bulduk. 16 inçlik bir modelin klavyesinde numerik tuş dizilimini de görmeyi istesek de bu durum çok büyük bir eksik değil. Daha önceden incelediğimiz Huawei modellerinde olduğu gibi bu modelde de web kamerası klavyede yer alıyor. Web kamera ekran çerçevelerinin ince olması sebebiyle F6 ve F7 tuşlarının arasına konumlandırılmış. Kamera iyi ışık koşullarında güzel bir performans sergilese de ışığın azaldığı durumlarda performans da kayıp yaşanıyor. Kameranın açısından memnun kalmazsanız bilgisayarınızı dizüstü bilgisayar standıyla kullanabilirsiniz.

Bilgisayarın tasarım detaylarına bakıldığında sol tarafında iki adet USB-C, HDMI ve 3.5 mm kulaklık girişinin yer aldığını görüyoruz. MateBook 16’nın sağ tarafında iki adet USB-A bağlantı noktası mevcut. HDMI sayesinde bilgisayara HDMI kablosu takarak HDMI destekli televizyonlara görüntü aktarımı yapılabiliyor. 3.5 mm kulaklık girişi ise kablolu kulaklıkları kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Bilgisayar genel olarak zengin bağlantı noktasına destek verse de biz MateBook 16’da SD kart okuyucusunun da yer alması gerektiğini düşünüyoruz. MateBook 16’nın özellikle fotoğrafçılar tarafından da tercih edilebilecek bir bilgisayar olduğunu göz önüne alırsak bu desteğin olmaması bir eksi.