reklamı kapat

POPÜLER

Huzurlarınızda iPad mini

Uzun zamandır dedikodusu yapılan iPad mini nihayet tanıtıldı. Apple dün akşam Türkiye saati ile 20:00’de California’daki etkinliğinde iPad mini’yi görücüye çıkardı. 1024×768 piksel çözünürlüklü 7,9 inç ekrana sahip iPad mini, teknik özellikleriyle bir anlamda bugüne kadar etrafta dolaşan söylentileri doğru çıkardı. iPad mini, iPad 2’nin sahip olduğu A5 işlemciyi kullanıyor. Yalnızca 7,2 mm inceliğe sahip iPad mini, iPad’e kıyasla yüzde 53 daha hafif. Cihazın Wi-Fi modeli 308 gram iken, hücresel şebeke destekli modelinin ağırlığı 312 gram. iPad mini’de buna ek olarak FaceTime HD kamera, 5 megapiksel iSight arka kamera (F/2.4), 1,2 megapiksel fotoğraf ve 720p HD video çekebileceğiniz ön kamera, Lightning bağlantı noktası ve Bluetooth 4.0 yer alıyor. Cihazın arkasında yer alan 5 megapiksel çözünürlük sunan iSight kamerası 1080p (Full HD) video kaydetmenize de olanak tanıyor. Mikrofon, dahili hoparlör ve 3,5 mm kulaklık girişi ise cihazın bağlantı noktaları arasında bulunuyor. Cihazın ekran piksel yoğunluk değeri ise 163 ppi.
Apple iPad mini
Phil Schiller, dün akşam gerçekleştirilen etkinlikte iPad için hazırlanan yazılım ve uygulamaların iPad mini’de de sorunsuz olarak çalışacağını, iPad mini’nin gazete ve dergi okumak için uygun olduğunu ifade etti. Schiller ayrıca Facebook’un iPad mini’de çok güzel göründüğünü, iWork uygulamalarının da iPad mini’de sorunsuz olarak çalışacağını belirtti. 10 saate kadar kullanım olanağı sunan iPad mini’nin daha önce belirttiğimiz gibi 16 GB’lık Wi-Fi’li modelinin 329 dolardan satışa sunulacağı açıklandı. iPad mini’nin 32 GB’lık modeli 429 dolar, 64 GB’lık modeli ise 529 dolardan 2 Kasım itibarıyla 34 ülkede satışa sunulacak. Bu ülkeler arasında Türkiye yok; Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa, Porto Riko, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Slovenya var. Kullanıcıların 3G/4G bağlantı desteğine sahip modeller içinse ekstradan 130 dolar ödemesi gerekiyor. Buna göre hücresel şebeke destekli modeller 459, 559 ve 659 dolardan kullanıcılarla buluşacak.
Apple iPad mini
iPad mini’nin ön kamerasıyla Wi-Fi ya da mobil bağlantı üzerinden FaceTime video görüşmeleri yapılabiliyor. Ön kamera auyı zamanda 720p video da kaydedebiliyor.
Apple iPad mini
Arka yüzdeki 5 MP iSight kamera, 1080p video kaydı gerçekleştirebiliyor. Otomatik video sabitleme özelliği sayesinde de titremeler ve bulanıklıklar en aza indiriliyor.
Apple iPad mini
iPad’den yüzde 23 daha ince ve yüzde 53 daha hafif olan iPad mini, 7,2 mm inceliğe ve 308 gram ağırlığa sahip. 7,9 inçlik ekranıyla tek elde tutmak için ideal boyutta.

RETİNA EKRANLI iPAD
Apple iPad
Apple, dünkü etkinlikte dördüncü nesil iPad‘ini de tanıttı. Geçen yıl satışa sunulan Retina ekranlı modelden farkı ise A5X yerine A6X işlemci kullanılıyor oluşu ve Lightning bağlantı noktasına sahip olması. Yeni işlemcinin bir önceki işlemciye kıyasla iki kat hızlı olduğu belirtiliyor. Cihaz ayrıca daha iyi bir grafik performansını da kavuşmuş durumda. Bunun haricinde dördüncü nesil iPad’de 720p HD ön kamera yer alıyor. Apple’ın yeni tanıttığı dördüncü nesil iPad, bir önceki iPad’le aynı fiyattan satılacak. Buna göre 16 GB’lık Wi-Fi’li modelin fiyatı 499 dolar. Hücresel bağlantı destekli modellerin satış fiyatı ise 629 dolardan başlıyor.
Apple iPad
iPad’in yenilenmiş A6X işlemcisi, bir önceki versiyondan iki kat daha güçlü. En zor uygulamaları bile sorunsuzca çalıştırırken pil ömründen de feragat etmiyor.
Apple iPad
App Store’da 275.000’den fazla, özellikle iPad için geliştirilmiş uygulama bulunuyor. iPad’in Retina ekranında uygulamaların arayüzleri daha da canlı görünüyor.

VİDEO