reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

ikinci el otomobil
TOSEF yedek parça

İkinci el otomobil pazarıyla ilgili TOSEF’den önemli açıklama

Oto Servisleri Federasyonu TOSEF, 1 Eylül 2020 tarihi itibariyle geçerli olan, ikinci el otomobil ticareti için yürürlüğe giren yeni yönetmelikle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Advertisement

Ağustos ayında yürürlüğe giren ÖTV zammıyla birlikte iyice çıkmaz hal alan sıfır araç alımı, sürecin etkisiyle kullanıcıları ikinci el modellere yönlendirmeye devam diyor. Son birkaç ayda inanılmaz bir piyasaya dönüşen ikinci el sektörü de alınan yeni kararlar üzerinden farklı noktalarda sıkıntı içerisinde. Ülke çapında 680 üyesi olan TOSEF Tüm Oto Servisleri Federasyonu’nun Başkanı Ünal Ünaldı, son günlerde gündemde olan ikinci el yetki belgesi ile ilgili önemli bir değerlendirmede bulundu. İkinci el araç alım-satımını ticaret olarak yapan işletmeler için çok doğru bir adım olduğunu, fakat oto servisleri ve oto tamirhanelerinin istisna olarak kabul edilmesini talep ettiklerini belirten bir açıklama yayınladı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil pazarında servis ve tamirhaneler için de düzeltmeler yapılmalı

TOSEF Tüm Oto Servisleri Federasyonu Başkanı Ünal Ünaldı “Oto servisleri ve oto tamirhaneleri yılın belirli dönemlerinde iş hacimleri düştüğünde, araç girişleri azaldığında, işletmenin ayakta kalması için, istihdam yarattığı çalışanlarının maaşlarını ödemek için belirli zamanlarda sigorta şirketlerinden ya da şahıslardan hasarlı araç satın alıp, onarıp, satışa çıkarıyorlar. Bu işletmelerin yılda sadece 3 adet araç satışı gerçekleştirmesi ise mümkün değil. Yaklaşık 30 bin ailenin ekmek yediği oto servislerinin yaptığı bu alım-satımlar için ilgili yönetmelikteki şartların aranmamasını ve yetki belgesinden muaf tutulmasını talep ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.