reklamı kapat

POPÜLER

Instagram fotoğrafları depresyon seviyenizi ölçüyor

Yeni yayınlanan bir araştırma kullanıcıların Instagram fotoğraflarına bakarak akıl sağlıklarının durumunun ölçülebileceğini belirtiyor. Harvard ve Vermont Üniversitesi‘nden araştırmacıların ortaya koyduğu çalışmaya göre Instagram fotoğraflarına bakarak kullanıcıların klinik depresyon belirtisi gösterip göstermediğini belirlemek mümkün.

Harvard ve Vermont Üniversitesi‘nden bilim insanlarının yayınladığı çalışma, Instagram hesabınızın depresyona eğilimli olup olmadığınızı söyleyebileceğini gösteriyor. Onlarca kişilik bir örneklemin Instagram hesabını ve makine öğrenmesi (machine learning) yöntemini kullanan ekip, klinik depresyon semptomlarını fark edebilecek bir model geliştirdiklerini belirtiyor. Bu modele göre renk analizi ve yüz algılama algoritması ile Instagram hesaplarını inceleyen araştırmacılar, depresyon belirtisi gösteren kullanıcılar konusunda yüzde 70 doğru sonuca vardı.

166 kullanıcının Instagram’da paylaşmış olduğu 43.950 fotoğrafı inceleyen araştırmacılar, ortaya koydukları modelin depresyon belirtisini kesin şekilde bulma iddiasında olmadığını ama gelecekte akıl hastalıklarının erken tanısı için bu modelin kullanılabileceğini vurguluyor. Çalışmada, bahsi geçen modelin son derecede dijitalleşmiş bir toplum için etkili bir akıl sağlığı takibi sistemine dönüşebileceğini belirtiliyor.

Özetle, gelecekte akıllı telefonunuz, Instagram hesabınıza bakarak son zamanlarda biraz depresif davranışlar sergilediğiniz saptayabilir. Bu sadece başlangıç. Ayrıca bilim insanlarının geliştirdiği model pek çok veriden yararlansa da depresif kişilerin mavi-gri, siyah-beyaz renk ağırlıklı fotoğraf filtrelerini daha çok kullandığını ortaya koyuyor. Inkwell ve Crema gibi…