reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 12 Pro Max

iPhone 12 Pro ile RAW fotoğraflar çekme [Nasıl yapılır?]

iOS 14.3 veya sonraki bir sürüm yüklü iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max telefonlardan birine sahipseniz telefonlarda RAW formatında fotoğraflar çekebilirsiniz.

RAW formatında fotoğraflar kullanıcılara düzenleme sürecinde daha fazla esneklik ve kontrol olanağı sunuyor. Normalde çekilen fotoğraflar JPEG formatında iken bu özelliği ayarlar kısmı üzerinden aktif haline getirmeniz gerekiyor.

Apple ProRAW, standart RAW biçimindeki bilgileri iPhone görüntü işleme ile birleştirerek, fotoğrafınızda pozlama, renk ve beyaz dengesi düzenlemeleri yaparken kullanıcılara daha fazla esneklik sağlıyor. ProRAW fotoğrafları Fotoğraflar uygulamasında ve diğer üçüncü taraf fotoğraf uygulamalarında düzenlenebiliyor.

iPhone’unuzun ProRAW biçiminde fotoğraf çekmesini sağlamak için Ayarlar- Kamera- Biçimler’e gidin ve Fotoğraf Çekimi bölümünde Apple ProRAW’u açın. ProRAW biçiminde fotoğraf çekmek için Kamera uygulamasında RAW  simgesine dokunun, ardından çekiminizi yapın.

Kamera uygulamasında RAW seçeneğini kapatırsanız saptanmış fotoğraf biçimi olarak Ayarlar-Kamera- Biçimler’deki Kamera ile Yakalama bölümünde belirlediğiniz yüksek verimlilik (HEIF biçimi) veya en uyumlu (JPEG) biçimi kullanılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ProRAW formatı için büyük depolama alanına ihtiyaç duyuluyor

ProRAW dosyalarının boyutunun HEIF veya JPEG dosyalarından 10-12 kat büyük olduğunu belirtelim. Dosyaları cihazınızda saklarsanız alanınız beklediğinizden daha hızlı tükenebileceğini de ifade edelim.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un yeni telefonu için resmi montaj videosu