reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 4S ve tüm özellikleri

Uzun süren bekleyiş sona erdi. Steve Jobs’un CEO’luk görevinden ayrılışının ardından iPhone’un yeni modeli hakkında dedikodular artmış ve pek çok kaynaktan yeni iPhone ile ilgili dedikodular sızmaya başlamıştı. Beklentilerin aksine Apple’ın tanıttığı telefon iPhone 5 olmadı. Ancak ekran büyüklüğü ve tasarım değişikliği haricindeki tüm diğer dedikodular doğru çıktı. iPhone 4S ismiyle tanıtılan yeni modelde öne çıkan özelliklerin başında çift çekirdekli A5 işlemci ve yenilenen görüntü işlemcisi geliyor. A5 işlemci iki kata kadar performans artışı sağlarken telefonun grafik performansı iPhone 4’e kıyasla 7 kat artıyor. iPhone 4S’in 8 megapiksel sensöre sahip 5 lensli kamerası 3264×2448 çözünürlükte fotoğraflar çekebiliyor ve 1920×1080 Full HD video kaydı yapabiliyor. Gözden kaçan önemli bir detay olarak; iPhone 4S Bluetooth 4.0 destekliyor. Bluetooth 4.0 bir noktada neden iPhone 4S üzerinde NFC desteğine yer verilmediğini açıklıyor.


8 MEGAPİKSEL KAMERA
Yeni iPhone’un getirdiği yeniliklerden biri olan 8 megapiksel sensör, 3264×2888 piksel çözünürlükte fotoğraflar çekebilmeye imkan veriyor. 4S’e özel lenslere sahip olan kameranın diyafram değeri f2.4. Daha keskin, canlı ve doğru renkelere sahip fotoğraflar elde edilebilmesi için de kamerada gelişmiş hibrid IR filtresi kullanılılıyor. Yeni A5 işlemci ve yeni iOS 5 işletim sisteminin uyumu sayesinde iPhone 4S’in kamerası piyasadaki en hızlı kameralardan biri haline geliyor. Bu hız, kameranın açılışına ve her bir kare arasındaki süreye etki ediyor.

Yeni özellik sayesinde Kamera ve Fotoğraflar’a ulaşmak da artık çok kolay. Kilit ekranındayken ana ekran tuşuna iki kere art arda bastığınız anda kamera açılıyor. Kamera ile fotoğraf çekerken de ses açma tuşu deklanşör olarak kullanılabiliyor. Yeni Fotoğraflar uygulaması, fotoğraflar üzerinde kesme, döndürme, kırmızı göz giderme işlemleri yapmaya ve onları albümler halinde saklamanıza izin veriyor. iOS 5‘in yeni özelliklerinden olan Twitter entegrasyonu ve iMessage aracılığıyla iPhone 4S’inizdeki fotoğrafları doğrudan Twitter’da paylaşabiliyor veya arkadaşlarınıza, ailenize gönderebiliyorsunuz. iCloud sayesinde de fotoğraflarınız tüm diğer iOS’li cihazlarınıza otomatik olarak kopyalanabiliyor.

Ve yine beklendiği şekilde iPhone 4S’in kamerası Full HD yani 1920×1080 çözünürlükte video kaydı yapabiliyor. Yapılan geliştirmelerle görüntü kaydındaki hassaslığı ve keskinliği artırılan kamera, düşük ışık koşulları altında da kaliteli kayıtlar yapabiliyor. Kayıtlar, iMessage servisi aracılığıyla paylaşılabiliyor.


KİŞİSEL ASİSTAN “Siri”
iPhone 4S ile gelen en büyük yeniliklerden biri “kişisel asistan” olarak tanımlanan Siri. Klasik bir sesli komut sisteminden çok daha öte olan ve şimdilik beta versiyonunda olan Siri gerçekten bir sekreter, bir asistan gibi çalışıyor. SMS, Takvim, Telefon gibi iPhone’un temel uygulamalarına entegre olarak çalışan Siri, ajandanıza yeni notlar almanızı, arkadaşınız gönderdiği SMS’i cevaplamanızı sağlıyor. Siri hatta mideniz kazındığında size yakındaki İtalyan restorantını da tarif edebiliyor. Siri’ye yalnızca sormanız yeterli. Doğal konuşma sorularını rahatlıkla anlayabiliyor. Örneğin “Bu haftasonu şemsiyeye ihtiyacım olacak mı?” diye sorduğunuzda Hava Durumu uygulamasına bağlanmak istediğinizi anlıyor. Siri’nin akıllı olduğunu kanıtladığı bir diğer konu ise telefondaki bilgileri kullanabilmesi. Örneğin “Siri, eve vardığımda Anne’mi aramamı hatırlat” dediğinizde Siri adres defterinizden “Anne” olarak kayıtlı kişiyi buluyor ve siz eve vardığınızda bu kişiyi aramayı hatırlatabiliyor. Ya da “Civarda trafik nasıl?” diye sorduğunuzda “Civar” kelimesinin bulunduğunuz lokasyonu belirttiğini anlayabiliyor. Tabii ki Siri’nin şimdilik yalnızca İngilizce, Almanca ve Fransızca konuşabildiğini hatırlatalım. Siri’nin Türkçe öğrenip öğrenemeyeceği ise henüz belli değil.


A5 İŞLEMCİ ESKİ KASANIN ALTINDA
iPhone 4S, dünya genelinde milyonlarca kişinin kullandığı iPhone ile aynı kasaya sahip. Ön ve arka yüzü cam olan bu kasanın kenarlarında paslanmaz çelik çerçeve yer alıyor. Kasa aynı ama içerideki değişiklikler dikkat çekiyor. Yeni A5 işlemci, işlem gücünü iPhone 4’e kıyasla iki kata kadar artırırken, grafik hızını da 7’ye katlıyor. Tüm bu hıza rağmen pil ömründe de iyileştirmeler söz konusu. iPhone 4S’in pili, 8 saatlik 3G konuşma süresi vadediyor. 14 saat 2G konuşma, 6 saat 3G internet, 10 saat video izleme ve 40 saat müzik dinleme de telefonun pil ömrüne ilişkin açıklanan diğer süreler.

YÜKSEK VERİ HIZI

iPhone 4’ün anten vazifesi gören kenar çerçeveleri iPhone 4S’te daha da gelişmiş işlevlerle karşımıza çıkıyor. Yeni iPhone, sinyal alıp verirken iki anteni arasında otomatik olarak geçi yapıyor. Hem GSM hem de CDMA şebekeleriyle uyumlu olarak çalışabilen telefon, HSDPA bağlantısı desteği sayesinde 14.4 Mbps hıza kadar indirme yapabiliyor.


BİLGİLER BULUTTA TOPLANIYOR
Apple’ın bulut servisi olan iCloud bilgilerinizi bulutta saklamanıza yarayan bir sistem. Dilerseniz çektiğiniz fotoğrafları veya iPhone’unuzdaki dosyaları bulutta saklamanızı sağlayan iCloud, iTunes in the Cloud hizmetiyle iPod’unuzdaki şarkılarla da etkileşime geçiyor. Örneğin iTunes Match özelliği sayesinde iPod’unuzdaki 128 kbps’lik şarkıları bulut üzerinden 256 kbps kalitesinde dinleyebiliyorsunuz. Mac, PC, iPod touch ve iPad’le de uyumlu çalışan iCloud servisi sayesinde bulutta sakladığınız bilgilerinize kesintisiz olarak tüm cihazlarınızdan erişebiliyorsunuz. iTunes’dan satın alıp iPad’inize yüklediğiniz bir şarkı aynı anda iPhone’unuza da inmiş oluyor. Bu sayede iPhone’unuzu elinizde aldığınızda satın aldığınız şarkılar iPhone’da sizi bekliyor. Herhangi bir senkronizasyon gerektirmiyor. Photo Stream özelliği sayesinde aynı şarkılarda olduğu gibi çektiğiniz fotoğraflar da eş zamanlı olarak tüm cihazlarınızla kablosuz olarak paylaşılıyor. Böylece çektiğiniz fotoğrafı aynı anda tüm cihazlarınızdan görüntüleyebiliyorsunuz. Documents in the Cloud özelliği de yarattığınız dokümanların cihazlar arasında eş zamanlı olarak paylaşılmasını sağlıyor. Örneğin Pages programında yarattığınız bir metin dokümanına trende giderken iPad’inizden ulaşıp okuyabilmeniz ya da düzenleyebilmeniz mümkün hale geliyor. iCloud Backup özelliği sayesinde günde bir kez güç kaynağına ve kablosuz ağa bağlı olduğu bir anda tüm bilgilerinizin yedeğini alıyor. Bu sayede bilgileriniz kaybolmuyor. Ücretsiz olarak 5 GB kota sunan iCloud’un 12 Ekim’de kullanıma açılacağı duyuruldu.

ARKADAŞLARIMI BUL
Find My iPhone gibi çalışan lokasyon tabanlı bir sistem olan Find My Friends sayesinde arkadaşlarınızın tam olarak nerede olduğunu görebileceksiniz. Bulunduğunuz yeri dilerseniz belli bir süre ve belli kişilere açık hale getirebiliyorsunuz. Bu bir akşam yemeği süresi kadar da olabilir, dilerseniz hafta sonu tatili boyunca da nerede olduğunuzu paylaşabilirsiniz.

NE ZAMAN SATIŞA ÇIKIYOR?
7 Ekim’de ön sipariş almaya başlayacak olan iPhone 4S, 14 Ekim’de Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa, Kanada, Avustralya ve Japonya’da satışa sunulacak. Bu ülkelerin ardından 28 Ekim itibarıyla 22 ülke daha iPhone 4S’e kavuşacak. Bu ülkeler arasında Türkiye yok. Merak edenler için listeyi verelim: Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İrlanda, Italya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Meksika, Norveç, Singapur, Slovakya ve Slovenya. Yıl sonuna kadar 70 ülkede daha (ki bu ülkelerin arasında Türkiye’nin de olması büyük bir olasılık) iPhone 4S satışa sunulacak.

FİYATLARI NASIL OLACAK?
iPhone 4S’in Amerika fiyatlarını vererek telefonla ilgili bilgileri toparlayalım. 16 GB’lık model 199 dolar, 32 GB’lık model 299 dolar, 64 GB’lık model ise 399 dolardan satılacak. Tabii ki bahsi geçen bu fiyatlar kontratlı fiyatlar. Bu fiyatlara bakarak bir yorum yapmak gerekirse iPhone 4S’in Türkiye fiyatı aşağı yukarı iPhone 4 ile aynı seviyelerde olacak demek mümkün.

KARŞILAŞTIRMA TABLOSU
iPhone 4S, iPhone 4 karşılaştırması

iPHONE 4S TANITIM VİDEOSU

Siri TANITIM VİDEOSU

iCloud TANITIM VİDEOSU