reklamı kapat

POPÜLER

Japonya

Japonya’da akıllı telefon kameralarının deklanşör sesi neden kapatılamıyor?

Japonya teknoloji sektöründe çok farklı alanlarda sık sık gündem oluyor. Ancak bu kez ülkenin akıllı telefonlar için aldığı ilginç bir kararın hikayesini sizlerle paylaşacağız.

Akıllı telefonların deklanşör sesi belki de en sinir bozucu yanlarından biri olabilir. Her telefonda farklı şekilde yer alan bu ses genellikle telefonu aldığımızda ilk kapattığımız özelliklerden oluyor. Ancak Japonya’da satışa sunulan telefonlarda bunu yapamıyorsunuz. iPhone’dan tutun da diğer tüm telefonlara kadar ülkede deklanşör sesini kapatmak yasak çünkü. Bu sebeple orada satılan telefonlar “deklanşör sesi kapatılamaz” halde satılıyor. Tabii bazı yazılımsal hilelerle kapatmak mümkün olsa da bunu orada yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Gelin bu yasağın sebebi neymiş kısaca anlatalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yükselen taciz vakaları

Kyocera VP-210’nin satışlarının başlamasıyla beraber 1999’da Japonya kameralı telefonları satan ilk ülke oldu. Bu telefonlar aynı zamanda e-posta ile de fotoğrafları gönderebiliyordu. Kullanıcılar bu özellikleri kullanmaya başlayıp, duruma alışınca beklenmedik bir olay ortaya çıktı. İnsanlar telefon kameralarıyla tren ve benzeri kalabalık yerlerde kadınların etek altı fotoğrafların çekmeye başladı. 2001 yılında artık ciddi bir sorun haline dönüşen bu olay için hükümetten bir regülasyon gelmeyince işi operatörler devraldı. Ve Japonya’da satılan her akıllı telefon için “deklanşör sesini kapatma” özelliğinin kaldırılmasını talep etti. O günden bu yana “gönüllü” katılımla başlayan bu yazısız kural günümüze kadar uzanmış durumda. Apple ve benzeri şirketlerin de uyduğu bu kuralla beraber akıllı telefonlar deklanşör sesi kapatılamayacak şekilde satılıyor.