reklamı kapat

POPÜLER

Kar motosikleti evrim geçirdi [Video]

Michigan merkezli bir tasarım stüdyosunun elinden çıkma kar motoru konsepti Snoped, tüm genel geçer normların dışına çıkarak tüm fazlalıklarından arınıyor ve dikdörtgen şasisiyle şaşırtıcı bir profil çiziyor. İncecik gövdesiyle kar motoru konseptine tamamen ters gibi duran Snoped, bambaşka bir tasarım anlayışının ürünü.

Tasarımcı Joey Ruiter, kendi tasarım stüdyosunda sanat ve tasarım dünyasının bilindik kalıplarını alt üst etmekle meşgul. Aerodinamik olarak yetersiz ve karda harekete uygun genişlikteki kızaklardan yoksun kar motosikleti Snoped de aynı anlayışın ürünü.

Her gün karşımıza çıkan sıradan ürünleri, kabul görmüş tasarım kurallarını reddederek baştan tasarlayan Ruiter, Snoped konseptinde 90cc’lik bir motor kullanıyor. Neredeyse iki metre uzunluğunda olan kar motorunun ön farları ızgaraların arasında kendine yer bulmuş. Dikdörtgen şekli ve keskin hatlarıyla dikkat çeken kar motosikletinin gövdesi 15 cm genişliğinde. Son derece minimalist tasarımlı gövdenin arka kısmında, 1980’lerin başında karda kullanılabilecek hafif bir araca olan ihtiyaçtan ötürü üretilen fakat sorunlu bir tasarımı olduğu anlaşılan kısacık ömürlü Chrysler Sno-Runner’ın paleti kullanılıyor. Önde ise araca yön vermek için konumlandırılmış bir kayak var.

Snoped üzerinde çalışmaya ocak ayında başlayan ve martta tasarımı tamamlayan Ruiter, ticari olarak bir beklentisi olmadığını ve Snoped’i üretip satmayı düşünmediğini belirtiyor.

VİDEO