reklamı kapat

POPÜLER

Konsol satışları düşüşe geçti

Yeni nesil konsolların çıkışının üzerinden henüz fazla zaman geçmemesine rağmen satışlarda ciddi miktarda düşüşler yaşanmaya başladı. Mobil oyunculuğun artış göstermesinden dolayı kaynaklandığı düşünülen düşüş, hem Sony’yi hem de Microsoft’u zor duruma düşürecek gibi görünüyor.

NPD‘nin açıkladığı rakamlara göre oyun konsolu satışları son zamanlarda yüzde 20 oranında düşüş yaşadı. Satışlar ilk olarak 2015’in ocak ayında düşmeye başladı ve bu zamana kadar kötü gidişat devam etti. Geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda oyun donanımı satışlarında yüzde 6‘lık bir azalma olduğu görülüyor. Oyun satışları ise donanım satışlarına nazaran daha az bir düşüş yaşamış durumda. Yapılan açıklamaya göre oyun satışları yalnızca yüzde 3 oranında düşmüş.

Microsoft yaptığı açıklamada çıkış döneminde rakiplerini geride bıraktığını belirtiyor. Nintendo ise Wii U’nun satışlarının geçtiğimiz yıla oranla yüzde 20 artığına dikkat çekiyor. Sony ise satışların azalmasıyla ilgili şimdilik sessizliğini koruyor.

İLGİLİ HABERLER