reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi HyperOS

Küresel olarak Xiaomi HyperOS alacak ilk akıllı telefon ve tabletler netleşti

Çin değil küresel olarak Xiaomi HyperOS alacak ilk akıllı telefonlar ve tabletler belli oldu. Liste maalesef çok geniş değil.

Android 14 temelli Xiaomi HyperOS arayüzünü Çin merkezli olarak ilk alacak telefonlar, Xiaomi MIX Fold 3, Xiaomi MIX Fold 2, Xiaomi 13 Ultra, Xiaomi 13 Pro, Xiaomi 13, Xiaomi Pad 6 Max 14, Xiaomi Pad 6 Pro, Xiaomi Pad 6, Redmi K60 Extreme Edition, Redmi K60 Pro ve Redmi K60 olacak. Bu telefonlar güncellemeyi şirketin açıklamasına göre Çin merkezli olarak ocak ayına kadar almış olacak. Firma HyperOS’un küresel dağıtımına ise 2014’ün ilk çeyreği bitmeden başlayacak. Bugün paylaşılan bir listeye göreyse güncellemeyi küresel olarak yeni yılın ilk üç ayı içerisinde alacak ilk akıllı telefon ve tablet modelleri, Xiaomi 13 Ultra, Xiaomi 13 Pro, Xiaomi 13, Xiaomi 13T Pro, Xiaomi 13T, Xiaomi 12T Pro, Xiaomi 12T, Xiaomi 11T ve Xiaomi Pad 6 olacak. Dağıtımın Türkiye’de ne zaman yapılacağı ise maalesef henüz tam olarak bilinmiyor, ilk çeyreğin Türkiye’yi de kapsadığı umut ediliyor. İlk olarak Türkiye satış ihtimalli tanıtılan Xiaomi 14 serisinde yer alan HyperOS için Xiaomi kendisi şunları aktarıyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Xiaomi, geçtiğimiz 13 yılda yalnızca 100 kullanıcıdan dünya genelinde 1,175 milyar kullanıcıya ve 200’den fazla kategoriye yayılan bir ürün yelpazesine ulaşarak kayda değer bir büyüme gerçekleştirdi. Nesnelerin İnterneti çağında Xiaomi, çok sayıda cihaz işletim sisteminden kaynaklanan karmaşıklıkla karşı karşıya kaldı. Bu deneyim, Xiaomi’yi daha önce görülmemiş yenilikler yapmaya itti ve Xiaomi HyperOS ortaya çıktı.

2017’den beri geliştirilmekte olan ve IoT ortamına tutarlılık getirmek için tasarlanan Xiaomi HyperOS, tüm ekosistem cihazlarını tek bir entegre sistem çerçevesinde birleştiriyor. Xiaomi, yeni işletim sistemiyle cihaz performansını en üst düzeye çıkarmayı, kullanıcı deneyimini daha tutarlı bir hale getirmeyi ve tüm Xiaomi cihazların sorunsuz bir şekilde bağlanabilmesini hedefliyor.

Xiaomi HyperOS’un temelini Linux ve Xiaomi’nin kendi geliştirdiği Xiaomi Vela sistemi oluşturuyor. Olağanüstü uyumluluğu ve hassas sistem kaynağı yönetimi yetenekleri, tüm cihazların ideal performans sunmasını sağlıyor. Xiaomi HyperOS’un temel katmanı, yüzlerce cihaz türünü ve binlerce SKU’yu kapsayan 200’den fazla işlemci platformunu ve 20’den fazla standart dosya sistemini destekliyor.

Donanım gereksinimlerine uygun olarak esnek yapılandırma, çalıştırma ve dağıtım olanağı sağlıyor. Uyumlu cihazlar için bellek gereksinimi 64 KB gibi küçük bir boyuttan 24 GB gibi büyük bir boyuta kadar çeşitlilik gösterebiliyor.

Dosya tekilleştirme ve altta yatan IO yığınının sıkıştırılması ile birlikte yalnızca değişen donanıma göre gerekli kaynakların yapılandırılması ilkesine bağlı kalan Xiaomi HyperOS, oldukça düşük yer kaplıyor. Rakiplere göre önemli bir gelişme olarak akıllı telefonlardaki sistemde yalnızca 8,75 GB yer kaplıyor.”

Xiaomi HyperOS yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli