reklamı kapat

POPÜLER

Mars helikopteri Ingenuity

Mars helikopteri Ingenuity için üç boyutlu uçuş videosu geldi [İzle]

Perseverance uzay aracının yanında yer alan NASA imzalı Mars helikopteri Ingenuity için bir video daha geldi. Bu sefer üç boyutlu içerik hazırlandı.

Drone olarak da geçen Mars helikopteri Ingenuity için şimdiye kadar toplam beş uçuş denemesi yapıldı. Bunların hepsinde NASA başarıya ulaştıklarını aktardı.

İşte bu uçuş denemelerinde NASA birden fazla sayıda video kayıt altına aldı. Bunlar Perseverance üzerinde yer alan çeşitli kameralar kullanılarak çekildi.

Hatta firma kısa süre önce Ingenuity‘nin sesini dinleten ufak bir video da yayımlamıştı. Şimdi ise denemelerden çekilen videolardan birisi 3D yani üç boyutlu hale getirildi.

Direkt olarak aşağıda izleyebileceğiniz videoyu tam olarak deneyimlemek için basit bir üç boyutlu gözlüğe ihtiyacınız bulunuyor.

Eğer bir gözlüğünüz yoksa NASA bunu nasıl yapabileceğinizi direkt olarak burada gösteriyor. NASA’nın gözlüğü basit malzemeler ile 10 dakikada hazırlanabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mars helikopteri Ingenuity için bir görev de belirlendi

Beşinci deneme de başarılı olduğundan artık Ingenuity gerçek anlamda bir göreve çıkacak. Bu görev Perseverance için gözetleme yapmak olacak.

Aktarıldığı kadarıyla Perseverance’nin gideceği yolları inceleyecek Mars helikopteri, bu sayede potansiyel tehlikeleri yukarıdan bakarak erkenden görebilecek.

Böylelikle Perseverance’nin rotası daha temiz yollardan gitmesi adına değiştirilebilecek. Yani Perseverance için Ingenuity’e hayati bir görev üstlenecek.

Beşinci uçuş için yayımlanan video ise şu olmuştu