reklamı kapat

POPÜLER

“Masa futbolu” Teqball ile tanışın [Video]

Teqball ile tanışın.

Futbol topuyla masa tenisinin ilginç bir karışımı olan Teqball, İngiltere merkezli bir girişim. Bükme makinesinden geçirilmiş bir masa tenisi masası gibi görünen alan üzerinde, karşılıklı birer ya da ikişer kişiyle oynanabiliyor. Amaç futbol topunu, en fazla üç kez dokunduktan sonra karşı tarafa geçirmek.

teqball-6Kafa, ayak, diz, göğüs gibi futbolun da içindeki her bölge ile topa vurulabiliyor. Burada dikkate edilmesi gereken konu ise vücudun aynı bölgesinin iki kez kullanılamaması. Oyunda fauller var, karşıya geçen ve rakibin yere düşürdüğü her top, bir puan kazandırıyor. 12 puan kazanan oyunun galibi oluyor.

teqball-9Polikarbon/pleksiglas malzemeden üretilen oyun masası ise eğimli bir yapıya sahip ve üzerinden de alanı iki eşit kısma ayıran –file görevi gören– bir platform geçiyor. Teqball, spor salonları ya da parklar için ilginç bir ilave olabilir. Her yaştan futbolcular için eğitici ve eğlenceli bir uygulama olacak gibi görünüyor. Bununla birlikte oynanması pek de kolay değil. Top kontrolü ve daha da önemlisi teknik bir yeterliliğe sahip olunması gerekli.

teqbox_02Teqball için ekipman ve kurallardan sonraki adım ise teknolojik sanal hakem. Oyuncu ve top hareketlerini izleyerek, skor takibi yapacak bir aygıt geliştiriliyor. Hareket sensörleri ve kameralarla birlikte mobil uygulama üzerinden de performans geri bildirimlerinin sağlanabilecek. Haberin devamında oyuna dair videoyu izleyebilirsiniz.

VİDEO