reklamı kapat

POPÜLER

MediaTek’in Helio X30 işlemcisinden ilk detaylar

MediaTek’in 2017 yılında akıllı telefonlarda kullanılacak olan işlemcisinden ilk detaylar belli oldu. Bu yıl Helio X20 ve X25 adlı 10 çekirdekli işlemcilerini geliştiren MediaTek, performans olarak diğer işlemci üreticilerinin gerisinde kalmıştı. Qualcomm’un Snapdragon 820’si ve Samsung’un Exynos 8890 çipseti benchmark testlerinde MediaTek’i geride bıraktı. Farkı kapatmak isteyen MediaTek, 2017 yılında gelecek olan Helio X30 ile yüksek performans vadediyor.

Ortaya çıkan bilgilere göre Helio X30 3 farklı bölümden oluşuyor. 2,8 GHz hızında çalışan 2 adet Artemis, 2,2 GHz hızında çalışan 4 adet Cortex A-53 ve son olarak 2 GHz hızında çalışan 4 adet Cortex A-35 çekirdeğin bulunduğu çipset yüksek performans ve enerji verimliliğini bir arada sunuyor. Cortex A-35 yüksek verimlilik sağlarken diğer çekirdekler ise yüksek performans gerektiren durumlarda imdada yetişiyor. PowerVR 7XT grafik işlemcisinin yer aldığı çipset 26 megapiksel çözünürlüğe kadar destek veriyor ve çift kamera teknolojisi de yine bu çipsetle birlikte kullanılabiliyor. VR bağlantısına da izin veren işlemcinin LTE Cat 13 ile yüksek hızlı LTE bağlantısı sağlaması bekleniyor.

TSMC’nin 10 nanometre mimarisi ile geliştirilmesi beklenen işlemciyle ilgili olarak şu anda MediaTek’ten herhangi bir açıklama gelmiş değil. Dolayısıyla bu özelliklerin doğruluğunu şimdilik onaylayamıyoruz. Helio X25’in bu ay içinde yeni kullanıma sunulacağını düşünürsek Helio X30 için uzun bir süre bekleyeceğimizi söyleyebiliriz.

YORUMLAR