reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Surface Book 2

Microsoft Surface Book 2 parçalarına ayrıldı, sonuç yine şaşırtmadı [Video]

Yazılım devi Microsoft‘un geçtiğimiz ay tanıttığı yeni hibrit dizüstü bilgisayar modeli Surface Book 2, iFixit‘in yeni konuğu oldu.

Elektronik ürünlerin içini açarak tamir edilebilirlik durumlarını değerlendiren iFixit, bu sefer Surface Book 2‘yi masaya yatırdı. Yapılan inceleme sonrasında sadece 1 puan alan bilgisayar, tamirinin neredeyse imkansız olduğu cihazlar arasına yerleşti. İlk versiyona da 0 puan veren site, süreçte bir geliştirme yapılmadığını gözler önüne sermiş oluyor. Bilgisayar tek olumlu yorumu SSD depolama biriminin değiştirilebiliyor olmasıyla alıyor. Olumsuz tarafta ise ilk olarak işlemci ile RAM birimlerinin anakarta sabitlenmiş olması belirtiliyor. Bu nedenle ufak bir sorunda dahi tüm anakartın değiştirilmesini gerektiren bilgisayar, söylendiği kadarıyla çok güçlü yapıştırıcılar ile sarılmış durumda. Bunun içini açma sürecini çok zorlaştırdığını belirten iFixit, ekran yapısını da eleştiriyor. LCD ile cam panelin birbirine yapıştırıldığı söyleyen site, bunun değişimi zorlaştırdığına değiniyor. Book 2 son olarak birçok basit parçanın dahi anakart arkasında kalmasıyla eleştiriliyor. Bu da basit değişimler için çok zor olan anakartın sökülmesini gerektiriyor.

Microsoft Surface Book 2, teknik olarak güçlü bir cihaz

Surface Book’dan farklı olarak sadece 13 inç değil 15 inç dokunmatik ekran seçeneğiyle de elde edilebilen cihaz, hibrit yapıda ve tablet formunda da kullanılabiliyor. Özel menteşe yapısıyla geriye doğru katlanabilen ve ekranı çıkartılabilen bilgisayar, 15 inç versiyonda 3240×2160 piksel çözürünlük sunuyor. Gücünü Intel’in 4.2 GHz hızında çalışan 8. jenerasyon i7-860U işlemcisi ve 16 GB RAM‘den alan 15 inç Surface Book 2, 256 GB, 512 GB ya da 1 TB SSD depolama birimleriyle satın alınabiliyor. Ekran kartı 6GB belleğe sahip Nvidia GeForce GTX 1060 olan cihaz, önünde 5 megapiksel, arkasında ise 8 MP kamera ile geliyor. 13 inç ekranlı Surface Book 2 ise 3000×2000 piksellik ekran üzerine kuruluyor. Gücünü Intel’in 8. jenerasyon Core i5 işlemcisinden ve 8 GB RAM’den alan versiyon, istenirse Intel’in 4.2 GHz hızında çalışan 8. jenerasyon i7-860U işlemcisi ve 16 GB RAM ile özelleştirilebiliyor. Ekran kartı 6 GB’lık Nvidia GeForce GTX 1050 olan dizüstü, depolama tarafında da abisi ile aynı seçenekleri taşıyor.

Microsoft Surface Book 2 modelleri, yurt dışında 1.500 dolar başlangıç fiyatıyla satışa çıkmış durumda. Tamir sürecini gözler önüne seren videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Video