reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft’tan Foursquare’e kritik yatırım

Microsoft, kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek için Foursquare‘e 15 milyon dolar yatırım yaptı. İki şirketin de karşılıklı çıkarlar elde edeceği bu anlaşma kapsamında Foursquare, Microsoft’tan alacağı 15 milyon dolarla operasyonlarını sürdürebilmesi için gereken kaynağı bulurken, Microsoft da Foursquare’in devasa konum tabanlı veri hazinesine erişim olanağını bulacak.

Şirket adına açıklamalarda bulunan başkan Dennis Crowley, Foursquare’i ekonomik açıdan sürdürülebilir kılmak ve mevcut geliri artırmak için teknoloji devinden 15 milyon dolar yatırım aldıklarını, bunun karşılığında stratejik ortaklıkla özel datalara erişim izni verildiğini dile getirdi. İlgili kazancın aralık ayında duyurulan -ve firmanın toplam değerini 650 milyon dolara çıkaran- 35 milyon dolarlık yatırıma ekleneceği belirtildi.

foursquareBöylelikle Microsoft, Foursquare veritabanını birkaç yıl süreyle Bing ve mobil işletim sisteminde kullanabilecek. Arama sorgularında yer bildirimlerinin yardımıyla daha doğru sonuçlar listelenirken, Windows Phone cihaz sahipleri ise bulundukları bölgedeki yeni mekanlar hakkında bildirimler alacak. Diğer taraftan yaklaşık 60 milyon işletmenin sistemde bulunduğunu bildiren Crowley, bunların büyük çoğunluğunun 45 milyon üye tarafından oluşturulduğunu ifade ederken, Foursquare’in bu yıl -2012 yılına nazaran 2 milyon dolar artışla- 15 milyon dolar ile 20 milyon dolar arasında bir gelir elde etmesinin düşünüldüğünü ekliyor.