reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft’un hayranlık uyandıran HoloLens’li gelecek tasviri [Video]

Computex kapsamındaki etkinliğinde HoloLens‘le ilgili yeniliklerini duyuran Microsoft, yeni yayınladığı videosuyla iple çektiğimiz bir geleceği tasavvur ediyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Microsoft, Windows Holographic platformunu üçüncü parti geliştiricilere açık hale getirdiğini duyurdu. Özetle artık farklı üreticiler de HoloLens API’sini kullanarak kendi sanal veya artırılmış gerçeklik cihazlarını geliştirebilecek. Yani bundan böyle HoloLens gibi sadece artırılmış gerçeklik gözlüğü değil; Windows Holographic altyapısı kullanılarak farklı geliştiriciler sanal gerçeklik gözlüğü de üretebilecek. Microsoft artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğin karışımı olduğunu düşündüğü bu girişim için “mixed reality” yani karışık gerçeklik demeyi tercih ediyor.

Windows ve cihazlar grubu yöneticilerinden Terry Myerson’ın fuar sırasında yaptığı açıklamaya göre son kullanıcıya ulaşacak olan bir HoloLens cihazı Microsoft’tan da farklı bir üreticiden de gelebilir. HoloLens cihazlarıyla dolu bir geleceğin nasıl olabileceğini ve hayatımızı nasıl kolaylaştıracağını göstermek için hazırladığı video ise ağız sulandıran cinsten.

Videoda boş bir mekanı kendi kullanım amacına göre şekillendirmek isteyen genç bir tasarımcının çabalarını izliyoruz. İşin içinden çıkamayarak arkadaşlarından yardım isteyen tasarımcının gözünde HoloLens var fakat o sırada dünyanın farklı bir yerindeki meslektaşı kendi HTC Vive’ını kullanarak projeye dahil oluyor. Sanal karakterleriyle gerçek zamanlı olarak bir araya gelen tasarımcılar birlikte çalışabiliyor.

Microsoft, Intel, AMD, Qualcomm, Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo, MSI ve diğer üreticilerle Windows Holographic platformu için iş birliği içinde olduklarını belirtiyor.

VİDEO

https://youtu.be/rCRa_l8YZ7k