reklamı kapat

POPÜLER

MIT akıllı bebek bezi

MIT araştırmacılarından akıllı bebek bezi

MIT araştırmacıları ilginç bir çalışma ile karşımızda bulunuyor. Bu çalışmanın arkasında gerçek anlamda bir akıllı bebek bezi yer alıyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü veya kısa adıyla MIT araştırmacıları, bebekli ailelerin hayatını kolaylaştıracak bir teknoloji geliştirdi. Bu teknolojinin arkasında direkt olarak bir akıllı bebek bezi yer alıyor. Öncelikle bebek bezlerinin ilk defa “akıllı” takısını kazanmadığını belirtelim. Daha önce de bu konuda önemli çalışmalar yapılmış, hatta ticari bazı ürünler çıkmıştı. MIT’nin yeni teknoloji ise diğerlerinden özellikle maliyet ve uygulama konusunda ayrılıyor. Çünkü araştırmacıların geliştirdiği beze entegre edilebilen yeni sensör hem çok ucuz hem de RFID üstüne kuruluyor. Yani sistemin çalışması için bir enerjiye ihtiyacı bulunmuyor. Kullanım sonrasında atılabiliyor olmasıyla fark yaratan bu bebek bezi teknolojisi, bebekler altını ıslattığı zaman yakında yer alan RFID okuyucu üstünden belirlenen akıllı cihaza bildirim gönderebiliyor. Daha çok bebek yatakları için düşünülen sistem, kağıt üstünde çok kullanışlı görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MIT imzalı akıllı bebek bezi gerçek olabilir

Ancak şimdilik bu konuda bir tarih verilmiyor. Standart bezler ile RFID teknolojisini bir araya getiren teknoloji, seri üretimde çok daha ucuz hale getirilebilir deniyor. Böyle bir teknolojiye gerçekten ihtiyaç olup olmadığını ise ebeveynlerin yorumuna bırakıyoruz.

İlginizi Çekebilir

Gordon Murray imzalı ilginç bir otomobil modeli