reklamı kapat

POPÜLER

“Mobil uygulamalar stratejik öneme sahip”

Mobil uygulamaların kullanımıyla ilgili olarak çeşitli Nokia cihazları için en kolay içerik elde edilen ve uygulamalar, oyunlar, videolar, podcastler, verimlilik araçları, web ve lokasyon tabanlı servisler ve çok daha fazlasını içeren servisimiz Ovi Mağaza’dan elde edilen rakamlar önemli ipuçları veriyor. Şu anda en çok uygulama indiren ülkeler arasında Çin, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye, İngiltere ve Vietnam yer alıyor. Nokia’nın çözüm odaklı stratejileri dahilinde Mayıs 2009’da kullanıma sunulan ve 2010’un başında da Türkçe olarak Türk tüketicilerine ulaştırılan Ovi Mağaza’da artık günde 1.7 milyon civarında içerik indiriliyor, uygulamalar bunların %75’ini oluşturuyor. Her etkin kullanıcı ayda ortalama 8.5 indirme gerçekleştiriyor. Ovi Mağaza’da içerikler de gün geçtikçe çoğalıyor ve zenginleşiyor.

Türkiye’de ve dünyada entegre çözümler yani cihazlar ve servisler sunmaya odaklanan Nokia da mobil uygulamaları stratejik bir alan olarak görüyor. Bu doğrultuda uygulama geliştiricilere yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye uygulama ve yazılım geliştirme konusunda son derece etkin bir pazar olarak değerlendiriliyor ve 45 bin kayıtlı kullanıcısı olan ForumNokia.com’da Almanya, Fransa, İngiltere ve Finlandiya gibi ülkelerin arasında EMEA bölgesinde ilk 10 ülke arasında yer alıyor.

Nokia’nın internet servisleri geliştirme ve entegre çözümler sunmaya yönelik uzun vadeli stratejisinin tüketiciler için ilgi çekici yerel içerikler oluşturan bağımsız geliştiricilerin desteği olmadan uygulanamayacağına inanıyoruz. Bu açıdan her ülkede geliştiricilere cazip bir teklif sunuyoruz. Geliştiricilerin yalnızca yerel pazarlarda tanınmalarına ve kazanç elde etmelerine yardımcı olmakla kalmıyor, çok geniş bir Nokia cihazları kullanıcı tabanının yanı sıra şu anda tüm dünyada 180 ülkede etkin kullanıcısı olan Ovi Mağaza sayesinde küresel pazarlara girişlerini de kolaylaştırıyoruz.

Geliştiricilerle iş birliğini yazılım ve uygulama geliştiricileri ve dağıtıcılarını destekleyen global bir program olan Forum Nokia ile sağlıyoruz. Ana amacımız iş ortaklarımızın daha fazla kazanç sağlamasına ve bilinirlik elde etmesine olanak tanımak. Geliştiricilere sunabildiğimiz çeşitli destek kanalları bulunuyor. Bunlardan biri Ovi Mağaza, diğeri 100’ün üzerinde modeli olan Nokia cihazları. Geliştiriciler için son derece cazip olan bu kanal cihazlara uygulamaların önceden yüklenmiş halde bulunması olanağını sunuyor. Bir diğer kanalımız ise 3. partiler, yani içerik sunmak üzere anlaşma yaptığımız operatörler ve çeşitli kaynaklar ile yaptığımız iş birliklerimiz. Bütün bu olanaklar geliştiricilerin pazarda kendilerini rahat hissetmelerini ve ürünlerinin tanıtımı için finans ve zaman yatırımlarını en aza indirmelerini sağlıyor.

Ayrıca global geliştirici topluluğunu çeşitli etkinliklerle de destekliyoruz; son olarak İstanbul’da geliştiricilere yönelik bir etkinlik düzenledik. Bu etkinliklerde geliştiricilere güncel ve önemli bilgilerin yanı sıra uygulama ve yazılımlarını kolayca geliştirmelerini sağlayan teknoloji araçları da sunuyoruz.

Forum Nokia son 10 yıldır geliştiricileri desteklemek üzere yaptığı çalışmalarla geliştiricilere yalnızca yerel pazarda başarı elde olanağı sunmakla kalmıyor, onlara büyük bir global pazara bir geçiş kapısı da sunuyor. Tüm dünyada son derece başarılı olmuş uygulamalar yaratmış ve milyonlarca indirmeye ulaşmış geliştirici şirketler için birçok örnek bulunuyor.

Milliyet, Hürriyet ve E-kolay uygulamaları ile Türkiye’nin ve dünyanın gündemini her an her yerden takip etmek mümkün oluyorken, İşCep ile bankacılık işlemleri kolayca gerçekleştirebiliyor ve Matriks Mobile finansal veriler kolayca takip edilebiliyor. THY Mobil ile de uygulaması ise, uçak bileti satın alma ve rezervasyon işlemlerini cep telefonunuzdan hızlıca gerçekleştirebilmenizi sağlıyor. Bunların yanı sıra Ovi Mağaza’da çok sayıda Türkçe uygulama bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER