reklamı kapat

POPÜLER

Mozilla, yazılım geliştiricilere özel iki akıllı telefonunu tanıttı

Mozilla, HTML5 tabanlı yeni mobil işletim sistemini birkaç aydır tanıtıyor, sergiliyordu. Geliştiriciler de işletim sistemi için uygulama ve yazılımlar geliştirebilmek için işletim sistemini kendi cihazlarına yüklemeleri gerekiyordu. Mozilla buna Firefox OS yüklü iki yeni akıllı telefon üretip geliştiricilere sunarak karşılık verdi. Geeksphone ve Telefonica tarafından geliştirilen cihazlar Keon ve Peak, son kullanıcının eline hiçbir zaman geçmeyecek.

Firefox OS piyasaya çıktığında kullanıcılar böyle telefonlar kullanmayacak. Keon ve Peak, yalnızca uygulama geliştiriciler için geliştirilmiş ve üretilmiş iki yeni cihaz. Üzerinde geliştiricilerin çalışabileceği, uygulamalarını test edebilecekleri seviyede bir donanım bulunuyor. Keon‘da 1 GHz’lik Snapdragon S1 işlemci, 4 GB ROM, 512 MB RAM var. 3,5 inçlik HVGA ekran, 3 megapiksel kamera, microSD kart desteği ve 3G şebeke bağlantısı da mevcut özellikler arasında. Peak ise teknik özellikleri ile daha güçlü bir akıllı telefon imajı çiziyor. Çift çekirdekli 1,2 GHz Snapdragon S4 işlemci, 4,3 inç qHD IPS panelli ekran, 8 megapiksel arka; 2 megapiksel ön kamera, 4 GB ROM ve 512 MB RAM sistemin bileşenlerini meydana getiriyor. Keon’da 1.580 mAh’lik batarya mevcutken Peak, 1.800 mAh değeriyle öne çıkıyor. Bu iki cihazla, yazılım geliştiricilerin Firefox OS için uygulamalar geliştirmesinin yanında sistemin eksikliklerini görebilmesi de amaçlanıyor.
Firefox OS Keon ve Peak
Mozilla, 2012’nin başlarında Firefox OS üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Tamamen HTML5 üzerine kurulu, tarayıcı tabanlı mobil işletim sistemi olan Firefox OS’u kullanan tüketiciye yönelik ilk modelin 2013 yılı içinde Brezilya’da, bir Telefonica markası olan Vivo tarafından satışa sunulması bekleniyor.