reklamı kapat

POPÜLER

MSI X410

 - Güncelleme: 21 Mart 2015 00:46

Tasarımındaki alımın yanı sıra pek çok kullanıcının beklediği üzere Intel işlemci değil, aksine AMD sahibi olan X410’un performansı ise beklenebilecek seviyede.

İNCİ ŞIKLIĞINDA
İnci gibi bembeyaz bir dış yüzeye sahip olan X410’un bu zemini parlak malzemeyle işlenmiş. Kapak üzerinde yalnızca firma logosu bulunuyor ve bu, cihazın tasarım gücünü olumlu yönde destekliyor. Kapağı açıp X410’ün iç yüzeyine baktığımızda, burada kullanılan malzemenin kapağın aksine mat olduğunu görüyoruz. Ayrıca tireli işlemelerle donatılmış olan iç zemin böylece daha derinlikli bir görünüme kavuşturulmuş. İç zeminin ve touchpad alanının çevresine çerçeve oluşturan mavi şerit ise yukarıda da bahsettiğimiz üzere elimizdeki X410 modelinin White Blue olmasından kaynaklanıyor. Bu tasarımı beğenmeyen kullanıcılar X410’un farklı renkli modellerini tercih edebilirler elbette. Ancak eminiz ki diğerlerine kıyasla bu model daha çok rağbet görecektir. Klavye bölgesine bakacak olursak hem tuş büyüklüklerinin, hem de tuş takımı genişliğinin kullanıcıların beğenisini kazanacak türde olduğunu söyleyebiliriz. Bu bölgede fazladan bir numerik tuş takımına yer vermek veya bu bölgeyi pek çok kısayol tuşuyla doldurmak yerine yalnızca geniş sade bir klavye ile yetinen MSI geliştiricileri fazlasıyla doğru bir karar vermişler doğrusu. Çünkü bu yapı konforu oldukça arttırıyor. Bunda Palm Rest bölgesinin de bir hayli geniş olmasının ve touchpad alanının alışkanlıklarımızı ters köşeye yatıracak cinsten geniş tutulmasının da büyük ölçüde etkisi var elbette. Durum bildiren ışıklandırmalar için touchpad alanının hemen önünü uygun gören geliştiriciler klavye bölgesinin çevresinde ise yalnızca I/O tuşuna yer vermişler. Bu tuşların beyaz ışıklandırmaları ile tasarıma büyük ölçüde katkıda bulundukları ise aşikar.

ULTRA İNCE & ULTRA HAFİF
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hafiflik ve incelikleri ile ünlü olan X serisi, X410’da da bu özelliğini gösteriyor. Yalnızca 2.45 cm kalınlığında olan X410, yaklaşık olarak 1.5 kilogram ağırlığında. Bu özellikleriyle dizüstü bilgisayarını istediği yere beraberinde götürme hevesi olan kullanıcıları bir hayli tatmin edecek olan X410, elbette bunun yanında bu hafiflik ve inceliğe yakışacak cinsten şık tasarımıyla da tercih edilecektir. Üzerinde 14 inç genişliğinde HD kalitesinde görüntüler sergileyebilen bir ekran bulunduran X410, farklı görüş açılarını desteklemek üzere 120 dereceden fazla geriye doğru yatırılabiliyor. Üzerinde entegre bir kamera da bulunduran ekran, sesli görüşmeler için üzerinde ayrıca iki adet de mikrofon bulunduruyor. Ekranı bırakıp X410’un sahip olduğu bağlantılardan bahsedecek olursak, ilk söyleyeceğimiz bağlantı noktası HDMI olacaktır. Üzerinde bir adet HDMI çıkışı bulunduran cihaz, ayrıca iki adet de USB girişine sahip. Günümüzde USB portuna büyük ihtiyaç duyduğumuz açık. O nedenle X410  sahibi olacak olan kullanıcılar muhtemelen fazladan bir USB çoklayıcısı satın alarak bu ihtiyaçlarını gidereceklerdir. Bu bağlantıların yanı sıra Bluetooth, Ethernet ve VGA gibi alışkın olduğumuz bağlantıları da üzerinde bulunduran cihazın optik sürücüsüyse, bu inceliğe ve hafifliğe sahip olan pek çok rakibinde karşılaştığımız gibi bulunmuyor.

SİSTEM BİLGİSİ
Yazıya giriş paragrafının sonunda da ele aldığımız gibi, X410’da Intel yerine AMD işlemci tercih edilmiş. Üzerinde 1.60 GHz hızında AMD Athlon Neo NV-40 işlemci bulunduran X410, performans olarak kendisinden beklenebilecek üzere ortalama bir değer sunuyor. 128 MB dahili, paylaşılabilir durumda olarak ise toplamda 831 MB’a ulaşabilen ATI Radeon X1250 ekran kartı da bulunduran X410, 2 GB DDR2 bellek kullanıyor. Günümüzde ortalama bir değer olarak sayılabilen 250 GB genişliğinde bir sabit disk sunan X410’un pil ömrü ise yaklaşık 3 saat. Pil ömrünü yetersiz bulacak olan kullanıcılar, X410’un 8 hücreli bataryasına sahip modelini tercih edebilirler. Bu arada X410’un havalandırmasıyla ilgili bir sorunun bulunduğunu belirtmemiz gerek. İşlemcinin  bulunduğu bölgeye, yani Palm Rest bölgesinin sol tarafına yerleştirilen havalandırma, sıcak havayı hoparlörlerle aynı gözenekleri kullanarak dışarıya veriyor ve bu da elbette kullanımınızı olumsuz yönde etkileyebiliyor. X410’a ayrılan alanın sonuna gelirken, bu ürünle ilgilenecek olan kullanıcıların yüksek performans beklentisi içinde olmamaları gerektiğini de söylemeliyiz.

FARKLI MODELLERmsi-x410-1Farklı beğenilere sahip kullanıcılar için farklı tasarımlar da düşünülmüş

ULTRA İNCEmsi-x410-2Yalnızca 2.45 cm kalınlığında olan X410, böylece kolay taşınabiliyor

ENTEGRE KAMERA
msi-x410-3X410, ekranı üzerinde görüntülü görüşmeler için bir kamera taşıyor

2 USB GİRİŞİmsi-x410-4HDMI bağlantısı da olan cihaz üzerinde ne yazık ki yalnızca 2 USB portu bulunuyor

FERAH KULLANIMmsi-x410-5Klavye, touchpad ve Palm Rest bölgesinin geniş tutulmasıyla konfor sahibi

ŞIK TASARIMmsi-x410-6X410, kullanıcılara fazlasıyla sade ve şık bir tasarım vadediyor

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
şık tasarım, inceliği ve hafifliği, geniş klavye, touchpad ve palm rest bölgesi, ses kalitesi, HDMI çıkışı.

EKSİLER
Havalandırma, iki USB girişi bulunması, ekran kartı.

SONUÇ
Daha çok sahip olduğu şık tasarımı ve ‘mobiliteye’ verdiği destekle dikkat çekecek olan X410, yüksek performans bekleyen kullanıcılara hitap etmiyor. Ancak yukarıda saydığımız olumlu yönleri ve konforlu kullanımıyla tercih edilebilir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• AMD Athlon Neo MV-40 1.60 GHz

Ekran
• 14 inç HD LCD (1366×768 piksel)

Ekran Kartı
• ATI Radeon X1250 128 MB

Bellek
• 2 GB DDR2

Sabit Disk
• 250 GB HDD

Optik Sürücü
• Yok

Bağlantılar
• USB (2 adet), HDMI, Wireless, Bluetooth
• Ethernet, VGA, kamera, kart okuyucu

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil Ömrü
• Yaklaşık 3 saat

Boyutlar
• 349 x 234 x 24.5 mm

Ağırlık
• 1.5 kilogram

İLGİLİ HABERLER