reklamı kapat

POPÜLER

NASCAR The Game: 2011 incelemesi

Aynı kısa parkurun üzerinde dönüp duran otomobiller. Kimileri için son derece anlamsız olsa da aslında bir hayatta kalma yarışıdır Nascar. Pilotlar, daha ilk turdan perte çıkabilen araçların içinde, yarışın sonunu getirebilmek için hem hızlı hem de atik olmak durumunda. Eskinin sıkı Nascar oyunlarını hatırlatan havasıyla Nascar 2011, bu yarışların havasını konsollarımıza taşıyacak kadar iyi fakat yapay zeka aksaklıkları ve online sistemin kesinlikle çalışmıyor olması bizi fena halde hayal kırıklığına uğrattı.

YANAN ASFALT
Oyun gayet iyi görünüyor. Hani bir yarış oyununda ilk intiba çok önemlidir ya; Nascar 2011’in bu konuda pek bir sıkıntısı yok. Araç modellemeleri ve animasyonlar gayet başarılı. Pist modellemeleri, seyirciler bir bütün halinde oldukça iyi görünüyor. Oynanış göreceli… Oyuna ilk başladığınızda epey sarıyorsunuz. Nascar’ın basit ama tansiyonu yüksek yarışlarının havasını gayet iyi taşıyor. Aracınızın dağılmaması için elinizden geleni yaparken soğuk terler döküyorsunuz. Geçen her bir turda daha bir stres yumağı haline geliyorsunuz. Fakat pit-stop’a girme şansınız var. Yaklaşık 14 saniye kadar süren bu süreçte aracınızın lastiklerini yenileyebilir ve yakıt ikmali yapabilirsiniz. Aslında bu birinci olmaya çalıştığınız bir yarış tarzı değil. Daha çok aracınızın sağlam kalmasını sağlamaya çalıştığınız bir oyun yapısına sahip. Bu nedenle girdiğiniz pit-stoplarda kaybettiğiniz 14 saniye sizi çok da engellemiyor. Zaten özellikle uzun yarışlarda bir şekilde girmek zorunda kalacaksınız. Bu sırada oyunun müzikleri de bu tempoya son derece iyi bir şekilde fon oluşturuyor. ZZ Top, Stereomud gibi blues ve klasik rock gruplarının müzikleri yarışlara can katmış.

PIT-STOP
Her ne kadar oyun Nascar’ın o kendine has havasını başarıyla taşısa da yapay zekanın abuklukları oyunun beline beline vuruyor. İki iki daha dört… Bir yarış oyununda yapay zeka gereksiz yere iyi yarışıyorsa tadınız fena halde kaçıyor. Ağır kasalara sahip Nascar araçları yarış içinde öyle hamleler yapıyor ki sinirlenmeden edemiyorsunuz. Kalabalık araç gruplarının içinde deli gibi kaçan araçlar mı istersiniz, vurduğunuz anda hiçbir şey hissetmeyen tanklar mı? Yapay zekanın bu denli ucuz numaralarla kurgulanmış olması artık günümüz yarış oyunlarında kesinlikle görülmemesi gereken aksaklıklar.

LASTİKLER FORA
Nascar 2011’i sadece iflah olmaz otomobil sporları meraklılarına önerebiliyoruz. Gerçekten o otantik havayı iyi taşıyan bir oyun ancak vaktinizi çok daha kaliteli yapımlara harcayabilirsiniz. İşin içine bir de adam gibi çalışmayan online seçenekleri eklediğiniz zaman oyunun notu oldukça düşük. Gran Turismo’nun içindeki yarış seçeneklerini tavsiye ederiz.

► Detaylar ve puan tablosu sayfa 2‘de