reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Games

Netflix Games oyun altyapısı iOS tarafında nasıl çalışacak?

Dünyanın en büyük video platformlarından olan Netflix, önem verdiği oyun tarafında Netflix Games ile büyük bir adım attı.

Netflix Games için ilk testler Android tarafında başlamış, geçtiğimiz hafta ise Android merkezli beklenen resmi çıkış yapılmıştı. Bilmeyenler için bu yeni süreç Play Store temelli oyun indirmeye dayanıyor. Yani oyunlar buluttan aktarım ya da direkt olarak ana Netflix uygulaması içerisinde oynanmıyor.

Netlix’in Android uygulamasında bir oyun bölümü yer alıyor, burada oynamak istenilen oyuna basıldığı zaman Google Play Store üzerinden indirme yapılması gerekiyor. Resmi olarak açıklandığı üzere ileride iOS tarafına de gelecek Netflix Gaming, süreci Apple yasakları nedeniyle iOS tarafında da benzer şekilde sunacak.

Yani iPhone ve iPad’lerde de oyunlar App Store üzerinden tek tek indirilerek oynanabilecek. Bu oyunlara giriş direkt olarak kayıtlı Netflix hesabı üzerinden yapılacak.

Bu durumun Netflix’in tam olarak istediği gibi olmadığı aktarılıyor ve planlar dahilinde oyunları buluta taşımak yer alıyor. Söylendiği kadarıyla Netflix’in bunu Android tarafında yapma şansı bulunuyor. Yani firma oyunları direkt olarak ana uygulamasının içerisinde buluttan oynatabilir ve böylece çok daha iyi bir deneyim sunabilir.

Netflix’in bunu iOS tarafında yapması ise herhangi bir ayrıcalık ya da kural değişikliği yapılmaz ise mümkün değil. Apple buna kesin olarak izin vermiyor ve oyunların App Store’da tek tek listelenmesini istiyor.

Apple’dan şu an diğer bulut servislere de izin gelmiyor. Bu yüzden birçok oyun temelli bulut servisi iOS cihazlarda uygulama olarak değil tarayıcı temelinde çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix Games için ilk çıkışta şunlar aktarılmıştı

“Bugünden itibaren, dünyanın her yerindeki Netflix üyeleri aşağıdaki beş mobil oyunu Android cihazlarda oynayabilecekler.

  • -Stranger Things 1984
  • -Stranger Things 3: The Game
  • -Shooting Hoops
  • -Card Blast
  • -Teeter Up”

Firmanın açıklamasına göre sunulan oyunları oynamak için tek ihtiyacınız olan bir Netflix üyeliği. Süreçte reklamlar, ekstra ücretler veya uygulama içi satın alımlar yok. Üyeler, aynı hesapla birden fazla mobil cihazdan oyun oynayabilecek.

Çevrimdışı da çalışan oyunlar, çocuk hesaplarında bulunmuyor. Sürecin ileride iOS tarafına da geleceği aktarılıyor ancak henüz bu konuda net bir tarih verilmiyor. Oyunları her ile her türlü oyuncuya hitap ediyoruz diyen şirket, süreci Android telefonlar yanında tabletler için de sunuyor.

Netflix Games için ayrıca şu da söyleniyor: “Daha yeni başlıyoruz. Önümüzdeki aylarda mobil oyun deneyimimizi iyileştirmeye devam etmeyi ve sunduğumuz eğlencelere yenilerini eklemeyi dört gözle bekliyoruz. “

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de satılan Samsung Galaxy A52’nin içine yakında bakın