reklamı kapat

POPÜLER

Atari 2600

Oğlunu oyunlarla büyüttü

Tam bir oyun tutkunu olan Andy Baio, 4 yaşındaki oğlu üzerinde ilginç bir deney gerçekleştirdi. Kulağa her ne kadar ürpertici gelse de aslında baba-oğulun ortaya çıkardığı iş oldukça eğlenceli. Baio 10 yıl boyunca oğluna video oyun tarihinin hemen hemen tüm oyunlarını kronolojik şekilde oynattı.

Baio, 2004 doğumlu olan oğlu Eliot’u oyun oynamaya 4’üncü yaş gününde başlattı. Eliot’un eline geçen ilk oyunlar arasında Galaxian (1979), Rally-X (1980), Bosconian (1981), Dig Dug (1982), Pac-Man (1980), Super Pac-Man (1982), Pac-Man Plus (1982) ve Pac & Pal (1983) gibi klasikler yer alıyor. Baio’nun yalnızca oyun değil konsol anlamında da oğluna tam bir nostalji fırtınası yarattığını belirtelim. Atari 2600, NES ve SNES gibi günümüzde ulaşmanın artık pek mümkün olmadığı oyun konsolları Eliot’un ufak parmaklarında yeniden değer buldu.

Baio, deneysel çalışmasının amacını, oğluna hem video oyun tarihini öğretmek hem de günümüzün grafik canavarı oyunlarının yanında eski mütevazı oyunları da takdir etmesini sağlamak şeklinde özetliyor. Ancak deneyin sonunda Eliot oyun tarihini öğrenmekle kalmadı, aynı zamanda tam bir oyun ustasına dönüştü. Baio, oğlunun birçok oyunu artık en zor seviyede ve yardım almaksızın bitirdiğini belirtiyor.

YORUMLAR