reklamı kapat

POPÜLER

“Opera Chrome’dan yüzde 50 daha az şarj tüketiyor”

Son zamanlarda reklam engelleme ve ücretsiz VPN gibi kullanıcı dostu özelliklerle karşımıza çıkan Opera, bu kez şarj konusunda kullanıcıların yüzünü güldürmeye hazırlanıyor. Yeni güç tasarruf modunu duyuran şirket bu konuda fazlasıyla iddialı. Opera, tarayıcılarının Chrome’dan yüzde 50 daha az şarj yediğini iddia ediyor.

Yeni özellik Windows işletim sistemli dizüstü bilgisayarları kapsıyor. Kullanıcı laptop fişini şarjdan çektiği an ekranın sağ üst kısmında bir güç ikonu beliriyor. Bu kısımdan güç tasarruf modu aktif edildikten sonra Opera tarayıcı arka plan sayfalarını, uzantıları, videoları ve RAM kullanımını en verimli çalışacak şekilde optimize ediyor.

opera-powersaver-info1
Opera’nın iddiası son derece etkileyici ancak bunun için gerçek hayattaki performansını beklemek gerekiyor. Zira şirketin yaptığı testler yalnızca bir cihazı (Lenovo X250) ve belli başlı test aşamalarını kapsıyor. Intel Core i7 işlemci, 16 GB RAM ve Windows 10 işletim sistemine sahip laptopta yapılan test, 11 popüler web sitesini kapsıyor. YouTube’un da dahil olduğu web siteleri her biri 1 dakika boyunca açık kalacak şekilde ziyaret ediliyor ve bu işlem laptopun şarjı bitene dek tekrar ediliyor.

Çok kapsamlı sayamayacağımız bu testin gerçek hayat kullanımı elbette çok daha farklı olacaktır. Yine de test aşamasını tamamladıktan sonra Opera’nın güç tasarruf moduna şans vermekte fayda var.