reklamı kapat

POPÜLER

ÖTV muaf engelli aracı 2023

ÖTV muafiyetli engelli aracı satın alımında 2023 yılı üst limiti ne kadar olacak?

 - Güncelleme: 30 Aralık 2022 13:47

Kısa süre içerisinde açıklanması beklenen ÖTV muafiyetli engelli aracı satın alımında 2023 yılı üst limiti için güncel senaryolar masada.

2022’nin yavaş yavaş sonuna gelmemizle birlikte, 2023’ün otomotiv ortamı için bazı rakamlar görünmeye devam ediyor. Trafik cezalarında dikkat çeken artışların belirlendiği senaryoda, kısa süre önce motorlu taşıtlar vergisinin 2023 yılı tarifesi açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın indirim yetkisini kullanarak 61,5 olarak belirlediği artış oranının ardından gözlerin çevrildiği bir diğer nokta da şüphesiz engelli aracı tarafında. Henüz Resmi Gazete’de yayınlanmayan ÖTV muafiyetli engelli aracı satın alımında 2023 yılı üst limiti, Cumhurbaşkanı Erdoğan eğer MTV’de olduğu gibi yetki kullanarak bir artışa gitmez ise 1 milyon TL’nin biraz üzerinde olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Engelli aracı üst limiti nereden nereye geldi?

2021 içerisinde 330.800 TL olan ve 2022’ye geçişle 120 bin TL iyileştirilerek 450 bin TL bandına çıkarılan üst limit, uzun süredir nitelikli bir araç alımını bu tipte kullanıcılar için mümkün kılmıyor. 2021 başlarında C SUV segmentinde araçları kapsayan, günümüzde ise B HB bazı araçları bile karşılamayan bu değerin yıl içerisinde yükseltilme beklentisi cevapsız kalmıştı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı yeni veriler ışığında, ÖTV muafiyetli engelli aracı için 2023 yılı üst limitinin de değerlendirme çerçevesi de görünmüş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güncel senaryonun gerçekleşmesi ve Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte de bu tipte kullanıcılar, motor hacmi 1,6 litreyi geçmeyecek araçları 1 milyon TL sınırından alabilecek. TÜIK verilerinin dışında ölçümlendirme yapan Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAGRUP) ise kaynaklarında enflasyonu yüzde 185 olarak öne çıkartması dikkat çekiyor. ÖTV limiti için TÜİK’in işaret ettiği rakamın gerçeğe dönüşmesiyse, yıl içerisinde tekrar bir değerlendirme yapılmaması durumunda kullanıcıları yine 2022 senaryosuyla karşı karşıya bırakabilir. Bilindiği üzere otomobillere her yıl olduğu gibi hissedilir oranda yeni model yılı zammı yansıtılıyor. Dünyadaki son örneklere baktığımızda, enerji ve tedarik krizleriyle birlikte 2023 model yıllı yeni araçlara çok daha hissedilir fiyat artışları karşımıza çıkıyor. Bazı sivil toplum kuruluşlarının ve derneklerin bu yöndeki yeni üst sınırın 1,25 milyon TL’ye çıkarılması beklentisi de söz konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video

Omoda 5