reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic, Samsung, Sony ve Xpand 3D gözlükte standart peşinde

Üç boyutlu yayınları izlemek için firmaların geliştirdiği gözlüklerin birçoğu birbirinden farklı. Böyle olduğu için de aynı gözlükle farklı televizyonlardaki içerikleri izlemek mümkün değil. Panasonic ve Xpand bir süre önce bir iş birliğine gitmiş ve yeni bir standart geliştirmek için çalışmalara başladıklarını duyurmuştu. Aradan geçen birkaç aylık süre sonunda Panasonic, Samsung, Sony ve Xpand’den oluşan “Full HD 3D Gözlük Girişimi” adlı yeni bir birlik ortaya çıktı.

Dört şirketin hedefi Bluetooth destekli RF (radyo frekansı) kızıl ötesi 3D Active Shutter’lı gözlük üretmek. Ortak bir lisanslama yapılabilir olduğunda yeni nesil 3D active gözlük, televizyon, monitör, projektör ve Xpand’li sinemalar gibi tüm ortamlarda kullanılabilecek. İnsanlar evlerinde hangi marka televizyona sahip olursa olsun bir diğer üç boyutlu televizyonu da kendilerindeki üç boyutlu gözlükle izleyebilecek.

Panasonic Türkiye VIERA Televizyon Grubu Ürün Müdürü Uluç Özler’in açıklamasında dikkat çeken bazı noktalar ise şunlar: “Bu standardizasyonda, 3D active gözlük ile 3D görüntüleyiciler arasında çeşitli kızıl ötesi sistem protokolleri de yer alacak. Bunlar, Panasonic ve XPAND 3D tarafından ortak olarak geliştirilen protokollerden sırasıyla Samsung ve Sony mülkiyet protokollerine kadar çeşitli protokolleri kapsıyor.

Bugün duyurulan Full HD 3D Girişimi’nin lisanslamasının 2011’in Eylül ayında tamamlanması hedefleniyor. Aynı tarihte yeni standardizasyonun uygulandığı 3D active gözlüklerin geliştirilmesine de başlanacak. Yeni IR/RF protokollü evrensel gözlükler 2012’de tüketiciye ulaşacak. Bu gözlüklerin ayrıca 2011 3D active TV’lerle de uyumlu olması hedefleniyor.”