reklamı kapat

POPÜLER

panasonic

Panasonic’ten organik görüntü sensörlü ilk 8K kamera

Panasonic, organik görüntü sensörünü bünyesinde barındıran ilk 8K kamerasını tanıttı. Panasonic AK-SHB810 olarak adlandırılan kamera, saniyede 60 kare 8K çözünürlüğe destek veriyor.

Kamera, fiber optik kablo aracılığıyla bir offboard işlem ünitesine bağlanan bir ‘kafa ünitesi’ biçiminde geliyor. Panasonic tarafından geliştirilen 8K kameranın 24 Temmuz 2020’de Tokyo’da başlayacak Yaz Olimpiyatları’nda kullanılacağı belirtiliyor.Panasonic ayrıca endüstri standardı olan ‘PL’ montajının kullanımını açıklayan uzun metrajlı film yapımından da bahsediyor. Konvansiyonel bir CMOS sensöründe, silikon ışığa duyarlı ortam, şarj depolama ve okuma devresi gibi davranıyor. Sensör tasarımı, sürekli değişken bir sanal ‘ND Filtresi’ etkisi vermek için yakalama ortamının duyarlılığının değiştirilmesine izin veriyor. Şirket aynı zamanda geniş dinamik aralık yakalama vaat ediyor, bununla ilgili bilgiler paylaşmıyor.

Organik sensörlü kameranın 8K desteğiyle izleyicilere harikulade görüntü performansı sağlaması bekleniyor. Kameranın satış fiyatı açıklanmasa da yüksek bir fiyattan satışa sunulacağını söyleyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türksat da 8K ile ilgili çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor

Türksat’ın Ultra HD 8K test yayınına başladığını belirtmekte yarar var. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, Ultra HD 8K test yayını, Türksat, Kızıl Elektronik, Vestel ile Socionext firmalarının iş birliğiyle yapıldı. Şirket, 8K ile ilgili çalışmalarını sürdürse de bu teknolojinin yaygımlaşmasının zaman alacağını belirtelim. 8K teknolojisinin Türkiye’de ne zaman kullanıma sunulacağı ise henüz bilinmiyor.