reklamı kapat

POPÜLER

Pebble’ın renkli ekranlı yeni modeli 8 milyon dolar bağış topladı! [Video]

Bundan yaklaşık 3 yıl önce Kickstarter’da 10 milyon doların üzerinde bağış toplamayı başaran ve ilk akıllı saatlerden biri olarak karşımıza çıkan Pebble‘ın yolu bir kez daha Kickstarter ile kesişiyor. Yeni akıllı saati Pebble Time’ı duyuran ekip, gelişmiş bu Pebble modeli için destek bekliyor.

Şu anda piyasada olan Pebble’a göre yüzde 20 daha ince olan Pebble Time, renkli E-paper ekranıyla dikkat çekiyor. Tamamen yenilenen işletim sisteminde 30 FPS‘te akıcı animasyonlar oynatılabiliyor. LCD ve OLED ekranlar üzerinde düşündüklerini belirten geliştirici ekip, maliyeti düşük tutmak ve pil tüketimini en aza indirgemek için E-paper ekranda karar kıldıklarını belirtiyor. Ayrıca ekranın sürekli açık kalıyor olması saati görmek için bir tuşa basma gereksinimini ortadan kaldırıyor. E-paper ekran sayesinde Pebble Time‘ın pili 7 güne kadar dayanabiliyor.

Önceden olduğu gibi yine kare ekrana sahip olan yeni Pebble’ın ekranı çok hafif de olsa kavisli. Bu da saatin kola daha rahat oturmasını sağlıyor. Ekranda çizilmeye karşı koruma sağlamak amacıyla Gorilla Glass kullanılıyor. Ekran çerçeveleri ise paslanmaz çelikten üretilmiş. Saatin geri kalan malzemelerinde ise plastik tercih edilmiş. Silikon kordon ile gelen Pebble Time’a herhangi bir 22 milimetrelik saat kordonunun takılabileceği de açıklanan bilgiler arasında arasında.

Yeni Pebble’da artık bir de mikrofon bulunuyor. Ancak bu mikrofonun Google Now ve Siri‘ye komut vermek için eklenmediği dile getiriliyor. Mikrofonun esas amacı, gelen bildirimlere sesle yanıt verebilmek. Örneğin bir e-posta geldiğinde sesli olarak cevap verilebiliyor ya da ses yazıya çevrilerek yazılı bir mesaj gönderilebiliyor. Dolayısıyla telefonu cebinizden çıkarmaya gerek kalmadan mesajlara cevap verebilmeniz mümkün oluyor. Geliştirici ekip, mikrofonun 3. parti yazılımların kullanımına açık olduğunu belirtiyor. Bu da önümüzdeki dönemlerde Pebble Time’a özel bir kişisel asistan geliştirilebileceği veya mikrofonu yaratıcı bir şekilde kullanacak yeni uygulamaların gelebileceğini gösteriyor.