reklamı kapat

POPÜLER

Peugeot 308 R Hybrid
Peugeot 308 R Hybrid
Peugeot 308 R Hybrid

Peugeot’dan 500 beygir güç üreten 308 R Hybrid

Peugeot, 308 modelinin yeni bir versiyonunu Şanghay Otomobil Fuarı’nda sergiledi. Lansmanından bu yana dünya genelinde 280.000 otomobil tutkununun beğenisini kazanan 308 modelinin bir versiyonu olan 308 R Hybrid, Peugeot Sport tarafından geliştirilen yeni bir elektrikli benzinli hibrit motoru bünyesinde barındırıyor. 500 beygir motor gücüne, 730 Nm torka ve dört çekiş özelliğine sahip olan otomobilin maksimum hızı 250 km/h ile sınırlandırılmış.

0-100 km/s hızlanmasını 4.0 saniyede tamamlayabilen ve 1.000 metre mesafeyi 22 saniyede kat edebilen otomobilin CO2 emisyonu ise sadece 70 g/km. 4 silindirli benzinli 1.6 litre hacimli THP 270 S motorun yer aldığı otomobil, 6 vitesli şanzıman ile bağlantılı 85 kW / 115 hp gücüne sahip bir elektrik motoru bünyesinde barındırıyor. Arka aksta aynı özelliklere sahip bir ikinci elektrik motorunun kullanıldığı Peugeot 308 R Hybrid’in orta konsolunda yer alan kumanda düğmesi dört farklı sürüş modundan birini seçmek için kullanılıyor. En performanslı Hot Lap modu toplamda 500 beygir ve 730 Nm maksimum torka ulaşacak şekilde üç güç kaynağının tam potansiyelini harekete geçiriyor. Track modu esas olarak benzinli motor ve arka elektrik motoru ile 400 beygir güç ve 530 Nm sunuyor. Bu modda öndeki elektrik motoru hızlanırken ilave güçlendirici (boost) olarak hizmet veriyor. Road modu ise 300 beygir güç ve 400 Nm tork ile özel olarak yol kullanımı için ideal. Benzinli motor tam potansiyelini sağlarken, arka elektrik motoru hızlanma sırasında ona destek oluyor. Ön elektrik motoru bu modda kullanılmıyor. ZEV modu ise Peugeot 308 R Hybrid‘i yürütmek için öncelikle arkadaki elektrikli motora çağrıda bulunuyor. Ön elektrik motoru gaz pedalına sürücü tarafından uygulanan basınca bağlı olarak devreye giriyor.

Peugeot 308 R Hybrid’de ilk kez şimdiye kadar genellikle sadece konsept otomobillere ayrılan malzemeler yer alıyor. Ön panelin dijital dokuma tekniği kullanılarak üretilen bir kumaş ile kaplandığı belirtiliyor. Bu yenilikçi malzeme aracı hafifletmek için köpük benzeri malzemelere gerek kalmadan yumuşak dokunuşlu büyük, karmaşık parçaların üretilmesini sağlıyor. Bu dijital kumaş siyah deri ve kahverengi eskitilmiş deri ile birlikte kapı panellerinde kullanılıyor. Zarif tasarımı ve sportif görünümüyle dikkat çeken Peugeot 308 R Hybrid’in piyasaya çıkış tarihi henüz bilinmiyor.