reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation VR2 PC

PlayStation VR2 PC adaptörü 7 Ağustos’ta piyasaya çıkıyor

 - Güncelleme: 03 Haziran 2024 17:31

PlayStation VR2 PC adaptörü 7 Ağustos’ta piyasaya çıkıyor. Sony, bilgisayar pazarına yönelik önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Çok sayıda özel PS oyununu PC’ye getiren ve buna önümüzdeki dönemde de devam edeceğini söyleyen Sony, geçtiğimiz aylarda resmi PlayStation bloğu üzerinden PS5 için hazırlanan PlayStation VR2 için PC desteği getireceklerini duyurmuştu. Bugün ise 550 dolarlık cihazın PC’de sorunsuz olarak çalışmasını sağlayacak adaptörün (Kablo bağlantılı) 7 Ağustos’ta 60 dolardan satışa sunulacağı duyuruldu. SteamVR oyunlarıyla uyumlu olduğu aktarılan ürün, PC desteği ile keskinlikle çok daha popüler hale gelecek. Bu aralar PlayStation 5 Pro da gündemden düşmüyor. Peki PlayStation 5 Pro için şimdiye kadar neler ortaya çıkmıştı?Trinity” kod adlı yeni konsol, görülen teknik dokümanlara göre grafik işleme gücünü 10.28 teraflop seviyesinden 33.5 teraflop seviyesine taşıyacak, PS5 Pro ile PS5’e oranla üç kata kadar daha iyi ışın izleme performansı sunulacak. Hatta bazı durumlarda ışın izleme performansının normal PS5’ten dört kart daha iyi olduğu aktarılan konsol, 4K 60 fps’i de hemen her yeni yapımda standart olarak verecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Birçok oyunu 4K 120 fps açabilecek güçte olacak gibi görünen model, PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR) isimli bir Sony imzalı teknolojiye de destek verecek. Bu DLSS ve FSR benzeri teknoloji, çözünürlüğü temelde düşük işleyecek ve daha sonra yapay zekadan yardım alarak yükseltecek. Böylelikle 4K oyun performansını hatırı sayılır oranda artıracak konsol, özel bir makine öğrenim mimarisini temel alacak ve özel bir yapay zeka işleme / çalıştırma birimine de sahip olacak.

Sızan diğer bilgilere göre PS5 Pro modeli PS5’ten farklı olarak 448 GB/s (14 GT/s) değil 576 GB/s (18GT/s) hızında bellek taşıyacak (Burada yüzde 28’lik bir artıştan bahsediliyor), işlemcisi aynı olacak ancak 3.85 GHz saat hızına çıkabilecek (Bunun için bir High CPU Frequency Mode olacak) ve fiziksel disk sürücüsü gövdeden ayrılabilecekGeliştiricilere çıkan ya da çıkacak oyunlarını PS5 Pro’ya uyumlu hale getirmesi için hali hazırda bildirimler gönderdiği aktarılan Sony, yeni konsolda firmalara 12.5 yerine 13.7 GB RAM kullanım izni de tanıyacak.

Son bilgilere göreyse PS5 Pro’nun GPU’su 2.18 GHz hızında (Maksimumda 2.35GHz) çalışacak, GPU’da daha yüksek ışın izleme performansı özelinde bazı ön bellek artışları da (L1 önbelleği 128KB’dan 256KB’a, L0 önbelleği ise 16KB’dan 32KB’a çıkacak gibi görünüyor) olacak. Yeni GPU aynı zamanda değişken oranlı gölgelendirme ve hibrit MSAA desteği gibi yeni DirectX 12 Ultimate özelliklerini de içerecek. Bu yeni özellikler bazı oyunlarda yüzde 45 performans artışı getirecek.

PlayStation VR2 PC adaptörü yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER