reklamı kapat

POPÜLER

Reddit isyanda! Başlıklar birer birer erişime kapatılıyor

Hemen her konuda insanların paylaşımda bulunabileceği, geniş bir kullanıcı, bilgi ve veri alt yapısı olan Reddit‘te büyük bir protesto başladı. En popüler başlıklar yöneticileri tarafından bir bir kapatılırken, kullanıcılar da isyanın nereye varacağını merakla bekliyor. Bu geniş çaplı protestonun sebebi ise Reddit çalışanlarından birinin kovulması.

Reddit çalışanlarından Victoria Taylor‘ın Reddit’teki başlık yöneticilerine danışılmadan ve bir sebep gösterilmeden işine son verilmesiyle başlayan isyan internette yankılanmaya devam ediyor. Victoria Taylor ise Reddit’te öyle alelade bir çalışan değil. Reddit’in ünlü AMA (Ask Me Anyting) etkinliklerinin yöneticisi olan Taylor, Barack Obama’dan Bill Gates’a kadar tüm ünlülerle bağlantı kuruyor ve soru cevap seansları için ayarlamalar yapıyordu. Taylor’ın aniden işten çıkarılması ve bu konuda herhangi bir sebep gösterilmemesi Reddit’in gönüllü çalışanlarını da inanılmaz kızdırmış durumda. Bazı çalışanlar kendi başlıklarında yapılacak AMA etkinlikleri için kiminle konuşacağını bilmezken, diğerleri yapılan haksızlığın acilen giderilmesi ve bir açıklama yapılması gerektiğini düşünüyor. Kapatılan başlıklar ise gözden çıkarılacak gibi değil. /r/gaming başta olmak üzere on binlerce takipçisi olan alt forumlar birer birer “özel” olarak etiketleniyor ve kullanıcı erişimine kapatılıyor. Kapatılan forumların tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Reddit’teki isyan ise ünlü forumun pek de sevilmeyen CEO’su Ellen Pao‘nun işlerini daha da zora sokuyor. Zira Pao’nun istifası için üç hafta önce başlatılan change.org kampanyası şu an 14 bin imzaya ulaşmış durumda.

İLGİLİ HABERLER