reklamı kapat

POPÜLER

RIM’in düşüşü devam ediyor

BlackBerry‘lerin üreticisi RIM‘in iki CEO’su ocak ayında görevlerinden ayrılmış ve CEO’luk koltuğunu şirket içinden bir isim olan Thorsten Heins’a bırakmıştı. Heins’ın CEO’luk görevine getirilmesi şirket açısından olumlu karşılansa da, Apple’ın iOS ve Google’ın Android işletim sistemiyle rekabet etmekte zorlanan ve bunu değiştirmek için yaptığı çabalardan fayda alamayan şirketteki kötü gidişat devam ediyor. 2011 yılının son çeyreğine ilişkin mali raporunu açıklayan RIM’de tablo pek iç açıcı görünmüyor.

Rapora göre bu üç aylık sürede RIM’in kasasına 2,1 milyar dolar nakit para girdi. Bu paranın 1,1 milyar doları operasyonel faaliyetlerden elde edildi. Şirketin geliri, bir önceki çeyreğe göre yüzde 19 azalarak 4,2 milyar dolara indi. BlackBerry akıllı telefon sevkiyatları da 2011’in 3’üncü çeyreğine göre yüzde 21 gerileyerek 11,1 milyon adede düştü.

Yönetim kademesinde büyük değişiklikler yapılan ve işten çıkarmaların yaşandığı RIM’in yeni patronu Thorsten Heins şirketin yeniden yükselişe geçmesi için Blackbery’nin 10 platformuna ağırlık verererek satışlarını artırmayı planlıyor. Heins ayrıca RIM’in ortaklıklar, iş birlikleri ve lisanslarla elindekileri en iyi şekilde kullanacağını belirtiyor.