reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S7 ve LG G5’in uygulamaları SD karta yüklenemiyor

Samsung Galaxy S6 ve Galaxy Note5‘te SD kart desteği sunulmaması teknoloji severlerin büyük tepkisiyle karşılaşmıştı. Samsung, Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge ile birlikte yeniden microSD desteği vermeye başladı. Fakat söylenenlere bakılırsa microSD kart kullanıcıların beklediği şekilde kullanılamıyor.

Önceden Android’de microSD karta uygulama yüklemek mümkün değildi. Kartlara yalnızca video, fotoğraf vb. gibi dosyaların aktarımı yapılabiliyordu. Fakat Android M ile birlikte microSD kartlara uygulama yüklemek mümkün hale geldi. Bu sürümde cihazlar microSD kart ve dahili depolama alanını tek bir parça gibi görüyor. Belirtilenlere göre LG G5 ve Galaxy S7‘nin varyasyonlarında bu özellik kullanılamıyor. Uygulamalar yalnızca telefonun kendi depolama alanına yüklenebiliyor.

Bu durum ilk başta can sıkıcı gibi görünebilir ancak LG ve Samsung’un böyle bir karar almasının sağlam bir nedeni var. Android M’de kartın belirttiğimiz şekilde kullanılabilmesi için özel bir şekilde formatlanması gerekiyor. Kart bu şekilde formatlandığında telefon haricinde başka bir cihazda kullanılamıyor. Dolayısıyla microSD kart ile kolay dosya aktarımı yapmak hayal oluyor. Samsung ve LG’nin tercih ettiği klasik yöntemle ise fotoğraf ve videolar her cihaza kolayca aktarılabiliyor. Akıllı telefon dünyasının iki dev isminin Google’ın yaptığı yeniliklere ayak uydurmaması Android ekosistemi için pek de iyi bir durum gibi gözükmüyor. Gelecekte şirketlerin microSD’deki bu inatlarından vazgeçip geçmeyeceğini ise zaman gösterecek.