reklamı kapat

POPÜLER

Samsung S5233 Star

 - Güncelleme: 04 Mayıs 2010 14:36

Sol yan yüzde ses kontrol tuşlarının hemen altında kulaklık, şarj adaptörü ve USB bağlantısı için kullanılan evrensel bağlantı noktası konumlandırılmış. Her ne kadar şarj ve USB bağlantısı için sorun oluşturmasa da, kulaklık bağlantısının cihazın yan yüzlerinde olmasını pek kullanışlı bulmuyoruz. Cihazın genişliğini artırdığından cepte kulaklık ile kullanmak pek rahat olmuyor. Sağ yan yüzde kamera tuşu ve ekranı kolayca açıp kapamaya yarayan tuş kilidi bulunuyor. Kilit tuşu yanlış basışları önlemek adına yüzeyle aynı seviyede tasarlanmış. Buna rağmen kullanımı çok rahat. ‘Bas aç, bas kapa’ mantığıyla çalışan bu kontrol cihazın yönetimini çok pratik bir hale getiriyor. Samsung Star arka yüzden basit bir dijital fotoğraf makinesi gibi görünüyor. Minik karelerden oluşan arka doku kaplaması da hoş. Cihazla birlikte ekranı daha etkin bir şekilde yönetebilmek için bir de stylus kalem veriliyor. Kalem için cihaz üzerinde bir yuva bulunmuyor.

TOUCHWIZ ARAYÜZ
Samsung Star klasikleşen Samsung dokunmatik ekran arayüzü görünümündeki TouchWiz ile çalışıyor. Fotoğraf ve widget’larla düzenlenebilen çoklu ana ekran, sol yanda widget çubuğu ve altta üç ana kısayoldan oluşan bu arayüzün kullanımına Omnia’dan beri şahit oluyoruz. Birkaç model önce güncellenen ve sayıları artırılan widget’lar yine bir süreliğine sabitlenmiş görünüyor. Bu modelde de internete bağlanan dinamik widget uygulamaları görüyoruz. Bunları ekranlar arasında istediğiniz yere sürükleyip bırakabiliyorsunuz. Samsung Star üzerinde üç adet ana ekran bulunuyor. Bu üç ekranın arkaplan fotoğraflarını ayrı ayrı belirleyebiliyorsunuz. Parmağınızı ekranda herhangi bir yere dokunup bıraktığınızda widget çubuğunu açıp kapayabiliyorsunuz. Sol ve sağ yönlerde sürdüğünüzde ekranlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Dokunmatik ekranın hassasiyeti biraz zayıf. Dirençsel olmasının da verdiği etkiyle parmağınızı ekrana bastırmanız gerekebiliyor. Tırnakla veya stylus kalemle çok daha rahat kontrol edilebiliyor. Arayüz özellikleri büyük oranda S5603 Preston ile aynı.

EL YAZISI TANIMA
Cihaz dirençsel dokunmatik ekran üzerinde el yazısı ile metin girişi özelliği sunuyor. İnternet adresi, mesaj veya takvim girişleri gibi metin ekleme ekranlarında sunulan açılır menü üzerinden farklı metin giriş yöntemlerini seçebiliyorsunuz. Klasik sanal numerik klayvenin yanı sıra tam ekran ve bölmeli el yazısı tanıma seçenekleri aktif hale getirebiliyorsunuz. Ekran hassasiyeti düşük olduğundan el yazısı tanıma özelliği ancak stylus kalemle kullanılabiliyor. Parmağın yumuşak kısmıyla çizgi kesintiye uğradığından doğru algılanmıyor. Fakat bastırarak düzgün çizdiğinizde el yazısı tanıma sisteminin oldukça başarılı olduğunu görebiliyorsunuz. Üstelik harf harf değil bütün bir blok halinde tanınıyor. Yani ekrana sığdığı ölçüde harfleri yan yana yazıp tanımasını bekleyebiliyorsunuz. Hızı biraz daha fazla olabilirdi. Hareket algılayıcıya sahip olan Star tek bir hareketle ekranı yatay dikey konumlar arasında geçirebilmenizi sağlıyor. Algılayıcı ve arayüzün tepkisi ihtiyacı karşılayacak seviyede. Metin giriş sırasına dikey moddan yatay moda geçtiğinizde otomatik olarak sanal tam Q klavye görüntüleniyor. Özellikle titreşimli geri bildirim özelliği sayesinde bu klavyenin metin girişi için en iyi tercih olduğunu söyleyebiliriz. Yatay modda başka bir metin girişi seçilemiyor. Fakat dikey moda geçtiğinizde en son kullandığınız metin girişi görüntüleniyor. Bu özellikleriyle Star, piyasadaki en pratik metin girişi sunan dokunmatik cihazlar arasında.

MULTİMEDYA ÖZELLİKLERİ
Samsung Star oldukça fazla oyun ve uygulamayla yüklü olarak geliyor. Dokunmatik ekranda oynayabileceğiniz eğlenceli oyunların yanı sıra Shazam müzik bulma servisi bulunuyor. Müzik başlığı altında bulunan bu özellik sayesinde ortamda çalan müziğin ne olduğunu merak ettiğinizde en ince detayına kadar öğrenebiliyorsunuz. Cihazın 3.2 megapiksel çözünürlük sunan bir kamerası bulunuyor. Otomatik netleme özelliği bulunmayan kamera orta seviye performans sunuyor. Fakat hazır çekim modları, pratik arayüz, panorama ve gülümseme yakalama özellikleriyle rakiplerine göre avantajlı.

DOKUNMATİK EKRANDirençsel dokunmatik ekran için bir de stylus veriliyor

WIDGET’LARDirençsel dokunmatik ekran için bir de stylus veriliyor

KISAYOL TUŞLARITelefon üzerindeki kısayol tuşları kullanım kolaylığını artırıyor

EL YAZISI TANIMABaşarılı harf tanıma uygulaması ile kalem kullanarak mesaj yazabilirsiniz

3.2 MEGAPİKSEL KAMERAKamera otofokustan yoksun fakat gülümseme yakalama özelliğine sahip

ŞIK TASARIMKüçük ve hafif olan Star’ın arka yüzü hoş bir kaplamaya sahip

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Uygun fiyatıyla eğlenceli bir mobil iletişim cihazı. Kamerası günlük ihtiyacı karşılayabilir. Yüklü gelen uygulama ve oyunlar başarılı. El yazısı tanıma.

EKSİLER
El yazısı tanıma gibi hassas özellikler için stylus gerektiriyor. Kamerada otomatik netleme özelliği yok. Kulaklık bağlantısı yanda.

LOG
Uygun fiyatı ve eğlenceli özellikleriyle başarılı bir mobil iletişim cihazı olan Star, dokunmatik ekranlı modellere geçiş yapmak için iyi bir alternatif. Ekran hassasiyetinden kaybettiği puanı ‘el yazısı tanıma’ ile geri alıyor denebilir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim sistemi
• Samsung TouchWiz

Şebeke
• GSM, GPRS, EDGE

Ekran
• 3 inç 240×400 piksel dirençsel dokunmatik
• 256 bin renk LCD

Hafıza
• 50 MB dahili, microSD desteği (16 GB maks)

Kamera
• 3.2 megapiksel, gülümseme yakalama

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4, DNSe

Bekleme / Konuşma Süresi
• 800 / 10 saat

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth 2.1

Boyutlar
• 104 x 53 x 11.9 mm

Ağırlık
• 93.5 gram

İLGİLİ HABERLER