reklamı kapat

POPÜLER

Samsung S8003 Jet

 - Güncelleme: 04 Mayıs 2010 14:36

Cihazın kontrol tuşlarının bulunduğu alt kısmı eğimli olarak tasarlanmış. Büyükçe çağrı tuşlarının ortasında üç boyutlu küp görünümündeki şeffaf kontrol tuşu bulunuyor. Bu şeklin anlamına yazılım özelliklerinde değineceğiz. Sol yan yüzde sadece ses kontrol tuşları bulunuyor. Sağ yanda ekran kilidi, kamera tuşu ve özel kısayol tuşu bulunuyor. Bu tuş sayesinde hem küp menüye, hem de çalışan uygulamalar listesine ulaşabiliyorsunuz. Cihazın USB / Şarj ve kulaklık bağlantıları da ideal bir şekilde üst kısma yerleştirilmiş. Üstelik kulaklık girişi 3.5 mm standart olduğundan istediğiniz kulaklığı kullanabiliyorsunuz. Samsung Jet’in arka yüzü derinlik algısı yaratan kırmızı tonlarından holografik çizgilerle kaplanmış. Ayrıca ürün kutusundan siyah renkli ikinci bir kapak daha çıkıyor. Arka yüze baktığımızda ayrıca kameranın iki adet LED lamba ile desteklendiğini görüyoruz.

YENİLENEN ARAYÜZ
Samsung tarafından geliştirilen TouchWiz arayüzünün 2.0 versiyonuyla çalışan Jet, bunun yanı sıra Motion UI olarak adlandırılan hareket bazlı kullanım, Media Gate 3D isimli üç boyutlu küp menü ve ekranda harf çizerek kilit açmayı mümkün kılan Smart Unlock teknolojilerine sahip. Ekran ve tuşları sağ yandaki kilit tuşuyla pratik bir şekilde kilitleyip açabiliyorsunuz. Büyük dokunmatik ekranda bizi standart TouchWiz arayüzü karşılıyor. Üç adet boş ana ekran üzerinde sol yandaki widget çubuğundan seçeceğiniz uygulamalarla kendi kullanım alanınızı yaratabiliyorsunuz. Tahmin edeceğiniz üzere ekranlar arasında parmağınızı sol ve sağ yönde kaydırarak geçiyorsunuz. Ekranın alt kısmında telefon, rehber, mesajlar ve ana menü olmak üzere sık kullanılan dört kısayol bulunuyor. Ana menü iPhone’a benzer şekilde sayfalar halinde görüntülenebiliyor. Bu sayede sağa sola geçiş yapabiliyorsunuz. Ekran geçişleri için birçok animasyon sunuluyor. Aktif hale getirip üç boyutlu animasyonlardan birini seçebiliyorsunuz. Arayüzün çalışma performansı ve tepkisi gayet başarılı. Tam burada dokunmatik ekran hassasiyetinden bahsedelim. Dirençsel dokunmatik teknolojisiyle çalışmasına rağmen bu teknolojili cihazlar arasında en hassas dokunma deneyimi sunan Jet bu sayede piyasada az sayıda bulunan gerçek anlamda ‘kullanışlı’ dokunmatik cihazlardan biri.

ÜÇ BOYUTLU KÜP MENÜ
Media Gate 3D adı verilen küp menü, cihazın en iddialı özelliklerinden biri. Bu menüye ekran altındaki küp tuşuna basarak erişebiliyorsunuz. Üç boyutlu ve animasyonlu olarak ekrana gelen küp üzerindeki her yüz bir fonksiyona atanmış. Küpü ekranda parmağınızı kullanarak döndürebiliyorsunuz. Örneğin fotoğraflar yüzüne dokunduğunuzda, çektiğiniz kareler üç boyutlu kartlar halinde diziliyor. Parmağınızı yukarı aşağı sürükleyerek gezebiliyorsunuz. Aynı şekilde müzik parçaları ve oyunlar arasında da geçiş yapmak mümkün. Tarayıcı ve kamera dahil sık kullanılan tüm uygulamalar karenin altı yüzüne dağıtılmış. Küp üzerindeki seçeneklere alttaki simge çubuğundan da erişmek mümkün. Hassas ekran üzerinde tüm bu özellikler eğlenceli bir şekilde kullanılabiliyor. Küp tuşuna basılı tuttuğunuzda ise hareket algılayıcı ile kontrol edilen iki seçenekli özel bir kısayol menüsü görüntüleniyor.

GELİŞMİŞ HAREKET ALGILAMA
Samsung Jet’i özel kılan fonksiyonların başında firma tarafından güçlü bir yazılımla desteklenmiş hareket algılayıcı geliyor. Farklı uygulamalarda işe yarayan algılayıcı bu sayede piyasanın en zengin kullanımlı hareket algılama özelliği olarak Jet üzerinde sunuluyor. Küp tuşuna basılı tutarak eriştiğiniz iki seçenekli menüyü kişiselleştirebiliyorsunuz. Kamera, müzik ve FM radyo gibi bu özelliği kullanarak erişmek isteyebileceğiniz kısıtlı sayıda seçenek sunulmuş. Sol yöne kamera, sağ yöne de müzik çalar uygulamasını atadığınızı varsayalım. Bu menüyü görüntüledikten sonra cihazı sola sallarsanız kamera, sağa sallarsanız müzik çalar uygulamasına erişebiliyorsunuz. Görüşme sırasında masa gibi düz bir yüzeye bıraktığınızda hoparlörü aktif hale getirme özelliği de algılayıcılar sayesinde mümkün oluyor. Müzik çalarken cihaza parmağınızla iki defa vurarak müziği durdurup oynatabiliyorsunuz. Yine üç veya daha fazla sallayarak uygulama kapatma özelliği de bulunuyor. Müzik dinlerken cihazı sol ve sağ yönde çevirip bırakmanız da önceki, sonraki şarkılara geçiş sağlıyor. Tüm bu seçeneklerle ‘zengin’ kelimesi ile ne anlatmaya çalıştığımızı anladınız sanıyoruz.

BİRAZ TEKNİK
Cihaz 800 MHz gücünde özel 65nm Samsung işlemciyle çalışıyor. Daha az enerji tüketen işlemci üç boyutlu animasyonlarda, film oynatmada yüksek performans sunuyor. LED ekran üzerinde hafıza kartı üzerindeki filmleri veya yaptığınız video kayıtlarını 30 FPS hızında izleyebiliyorsunuz. Jet lisanslı DivX, XviD ve Real desteğinin yanı sıra 5.1 kanal Dolby ses desteğiyle video oynatmada piyasanın en güçlü cihazları arasında. MPEG4 formatının yanı sıra H.264 ve H.263 formatlarına sunduğu destek ve işlemcisinden aldığı güçle bunu fazlasıyla hak ediyor. 5 megapiksel kamerası otomatik netleme özelliğine sahip ve iki adet LED ile desteklenmiş. Titreşim önleme ve geniş dinamik aralık ile ortaya çıkan sonuçlar da çok başarılı. Gülümseme yakalama ve göz kırpma algılayıcı özellikleri de cabası. Yine iPhone ile karşılaştırmak gerekirse Jet’in fotoğraf kalitesini gördüğünüzde iPhone’un aslında fotoğraf çek(e)mediğini anlayabilirsiniz. Cihazın galeri uygulaması, önceki Samsung modellerinde de gördüğümüz hareket algılayıcı ile cihazı eğerek gezilebilen başarılı bir uygulama. Gelişmiş panorama özelliği, sadece yatay değil, dikey panoramalar da çekebilmenizi sağlıyor. Kameranın video kayıt performansı da çok yüksek. 720×480 piksel çözünürlüğünde 30 FPS değerinde harika videolar kaydedebilirsiniz. Ayrıca küçük boyutta ağır çekim video seçeneği de sunuyor.

BAĞLANTI SEÇENEKLERİ
Wi-Fi bağlantısına da sahip olan Samsung Jet, üzerinde başarılı bir hareketle WebKit tabanlı Dolphin isimli bir tarayıcı sunulmuş. Tarayıcı büyük dokunmatik ekran üzerinde oldukça yüksek performans gösteriyor. Sayfa görüntüleme hızı ve Flash desteği sayesinde istediğiniz siteyi ziyaret edebilirsiniz. Flash’lı sitelerde doğal bir yavaşlık olsa da, parmağınızla hızlı bir şekilde gezebiliyorsunuz. Çift dokunduğunuz yere yakınlaşıp uzaklaşabiliyorsunuz. Samsung ayrıca tek parmaklı zoom özelliği eklemiş. Ekranda herhangi bir yere parmağınızı değdirip 1 saniye kadar sabit tuttuktan sonra yukarı aşağı kaydırarak görüntüye yakınlaşıp uzaklaşabiliyorsunuz. Özelliğin oldukça başarılı çalıştığını ve iPhone’un çift parmaklı kullanımı karşısında gayet özgün durduğunu söyleyebiliriz. Uygulamaların tümünü arkaplanda çalışır halde tutabiliyorsunuz. Çalışan uygulamaları da sağ yandaki özel kısayola basılı tutarak erişebiliyor, yine üç boyutlu kartlar halinde görüp geçiş yapabiliyorsunuz.

FLASH DESTEĞİ
Samsung Jet Flash desteğini kullanıcıya çok farklı bir biçimde daha sunuyor. Dinamik fon adıyla sunulan uygulama sayesinde cihaz üzerinde Flash animasyon hazırlayabiliyorsunuz. Düz, eğik, serbest çizgi, farklı renkte şekiller, damgalar ve hatta kendi çekeceğiniz fotoğrafları dilediğiniz sırada ekrana çizip ekledikten sonra bunları belirleyeceğiniz hızda oynayan bir Flash animasyon olarak (SWF formatında) kaydedebiliyorsunuz. Tüm bu özelliklerine arkaplanda uygulama çalıştırma, orta üzeri pil performansı, 3G desteği ve yine lisanslı Microsoft Exchange ActiveSync uygulaması eklendiğinde Samsung Jet, gerçekten adıyla müsemma bir cihaz haline geliyor. Tebrikler Samsung.

AMOLED EKRANVideo, fotoğraf ve internet performansı AMOLED ekran ile oldukça yüksek

GÜÇLÜ KAMERA5 megapiksel kamera, yüksek kalitede 30 FPS video kaydediyor

YÜKSEK HAFIZA2 / 8 GB dahili hafızaya ek olarak 16 GB’a kadar kart desteği sunuyor

YÜKSEK HIZ
800 MHz işlemci Samsung Jet’in performansını artırıyor

HASSAS EKRANPiyasanın en hassas dirençsel dokunmatik ekranına sahip

UYGULAMA YÖNETİCİSamsung Jet aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırabiliyor

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Mükemmel kamera, yüksek çalışma performansı, video yetenekleri, TouchWiz 2.0 arayüzü, hareketle kontrol, dirençsel olmasına rağmen çok hassas dokunmatik ekran.

EKSİLER
Küp menü, hareketli erişim menüsü gibi birçok fonksiyona alışmak zaman alabilir.

LOG
Boyutlarına göre çok büyük işlerin altından kalkabilen Samsung Jet, dokunmatik ekranlı modeller arasında birçok özelliği açısından öne çıkacak gibi görünüyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Samsung TouchWiz 2.0

Şebeke
• GSM ve HSDPA

Ekran
• 3.1 inç 480×800 piksel dirençsel dokunmatik
• 16 milyon renk AMOLED

Hafıza
• 2 / 8 GB dahili, microSD kart (16 GB maksimum)

Kamera
• 5 megapiksel, otofokus, gülümseme deklanşörü, göz kırpma algılama, 720×480 30fps video kaydı, ağır çekim kayıt

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4, DivX, XviD, WMA, 5.1 Dolby ses

Bekleme / Konuşma Süresi
• 422 / 8.5 saat

Navigasyon
• A-GPS, Samsung Navigator

Bağlantılar
• USB, Wi-Fi, Bluetooth 2.1

Boyutlar
• 108.8 x 53.5 x 11.9 mm

Ağırlık
• 110 gram

İLGİLİ HABERLER