reklamı kapat

POPÜLER

Samsung’dan 256 GB kapasiteli akıllı telefonlar geliyor

Akıllı telefonların en büyük problemlerinden biri depolama alanı. İşletim sistemleri zaten çok da büyük olmayan depolama alanlarının büyük kısmını dolduruyor. Bunun üzerine bir de 4K videolar, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve devasa boyutlara sahip oyunlar eklenince depolama alanının kısa sürede dolması pek de zor olmuyor. Samsung’un yeni depolama çipleri ise hem kapasiteyi hem de okuma ve yazma hızlarını katlayarak akıllı telefonların çok daha kullanışlı hale gelmesini sağlıyor.

256 GB alanıyla günümüzdeki çoğu bilgisayardan bile daha yüksek depolama alanı sağlayan bu çipler, 850 mb/s okuma ve 250 mb/s yazma hızıyla dikkat çekiyor. 45.000 IOPS (saniyedeki girdi/çıktı işlemi) desteği sunan çipler, bu haliyle son nesil SSD’leri geride bırakıyor. Samsung’un belirttiğine göre 256 GB’lık alan sayesinde birçok 4K video rahatlıkla saklanabiliyor ve hızlıca farklı yerlere aktarılıyor. Bu da tabii ki yüksek hızlı USB 3.0 bağlantısı sayesinde mümkün oluyor.

Samsung’un Unpacked 2016 etkinliğinde duyurduğu Gear 360 kamerası için de bu teknoloji büyük önem taşıyor. 360 derecelik videoların boyutları oldukça büyük oluyor ve bu videoları kaydetmek veya farklı bir yere aktarmak uzun sürebiliyor. Yeni nesil hafıza çipleriyle bu sürelerin çok daha azalacağı belirtiliyor. Üretimine başlanan çiplerin yakın zamanda tüm dünyada kullanımına başlanacağı ifade ediliyor.

YORUMLAR