reklamı kapat

POPÜLER

Samsung’dan VR cihazlarına özel yüksek çözünürlüklü ekran

VR teknolojileri günden güne gelişiyor ve bu alandaki içerikler de artış gösteriyor. Fakat VR cihazlarının en büyük sorunlarından biri görüntü kalitesi. Normalde gayet başarılı bir görüntü deneyimi sunan ekranlar gözümüzün önüne kadar geldiğinde pikselleri farketmemek imkansız oluyor. Bu da VR keyfini kötü yönde etkiliyor.  Samsung’un geliştirdiği yeni VR odaklı ekranlar ise yüksek piksel yoğunluğu sunmalarıyla fark yaratıyor. 

Display Week 2017’de yeni VR ekranını tanıtan Samsung, gelecekte VR cihazlarının neler sunabileceğinin sinyalini veriyor. Yalnızca 3,5 inçlik ekran, 2200 x 2024 piksel çözünürlüğük sunuyor. 858ppi değeri ile yüksek görüntü kalitesi vadeden ekrani bu haliyle Oculus Rift’in ekranından yaklaşık 3.5 kat daha fazla piksel barındırıyor. 90 Hz yenileme hızına sahip olan ekranın parlaklığının ise 100 nit olduğu belirtiliyor.

Yeni ekranlarını Oculus Rift ile karşılaştırmalı olarak sergileyen Samsung, aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu ortaya koymuş oluyor. Oculus Rift’in 3,5 inçlik ekranında 1920 x 1080 piksel çözünürlük sunuluyor. Ayrıca Oculus Rift’in piksel yoğunluğu da yalnızca 460ppi. Çözünürlük ve piksel yoğunluğu düşük olunca görüntü kalitesinin yetersiz olması da kaçınılmaz oluyor.

İyi haber şu ki Samsung geliştirdiği bu yüksek çözünürlüklü ekranların sevkiyatına başlamış durumda. Dolayısıyla bir sonraki nesil VR cihazlarının şimdiye göre çok daha iyi ekranlara sahip olacağını söylememiz mümkün. Fakat bu cihazların ne zaman piyasaya sürüleceği henüz bilinmiyor.

YORUMLAR