reklamı kapat

POPÜLER

Saniyede 12 kare çekebilen hız canavarı: Sony a77

Sony, tam geçirgen ayna teknolojisini kullanan en ileri sınıf DSLR makinesi Sony a77‘yi Türkiye’de de kullanıcıların beğenisine sunuyor. Sınıfının en hızlısı olduğu iddiasındaki a77, saniyede 12 kare hızla tam çözünürlüklü fotoğraflar çekebiliyor. 19 noktalı otomatik odaklama sistemi, üç farklı şekilde eğilebilen LCD ekranı ve dünyada bir ilk olan XGA OLED vizörü ile Sony a77, sıra dışı bir DSLR deneyimi yaşamak isteyen fotoğraf meraklılarını bekliyor.
Sony a77
a77, Sony’nin geliştirdiği Exmor APS HD CMOS sensörü kullanıyor ve bu sensör 24,3 megapiksel çözünürlüğe sahip. Sensörden gelen veriler, yine Sony imzalı BIONZ görüntü işlemcisi tarafından hassas ve hızlı bir şekilde işleniyor. 11 çapraz sensörlü ve 19 noktalı odaklama sistemi de hareket eden nesnelerin takibini büyük bir hızla gerçekleştiriyor. En hareketli sahnelerde dahi ilgili konu hep odakta kalıyor ve sürekli olarak takip ediliyor. Hıza yönelik bir başka artı olarak belirtelim, a77’nin çekim araları 0,050 saniyeye kadar inebiliyor. Sony’nin ikinci nesil tam geçirgen ayna teknolojisinin sağladığı hızla, 24,3 megapiksel çözünürlükte saniyede art arda 12 kare fotoğraf çekimi yapılabiliyor. Makinenin ISO değeri ise 100 ile 16.000 arasında ayarlanabiliyor.
Sony a77
Sony a77’nin sınıfındaki en önemli yeniliklerinden biri, üç şekilde hareket edebilen 3 inçlik Xtra Fine LCD ekranı. 921 bin noktalı ekran TruBlack teknolojisi sayesinde siyahları olabildiğince gerçeğe yakın gösteriyor. Güneşli hava modu da doğrudan güneş altında çekim yaparken LCD ekranın görünürlüğünü artırıyor. LCD ekrandan bakarak çekim yapılabileceği gibi göz yaklaştırıldığında vizör devreye giriyor. Dünyada ilk olarak kullanılan elektronik OLED vizör, yapılan çekimlerin çok daha sağlıklı ve gerçekçi olmasını sağlıyor. Makine üzerinde yapılan tüm ayarlar, doğrudan vizörden görülebildiği için ortaya çıkacak fotoğrafın nasıl olacağı kolaylıkla anlaşılabiliyor. Vizör üzerindeki bilgi ekranı sayesinde, yapılan ayarlar görülebiliyor ve kullanıcılar bu sayede fotoğraflamak istedikleri konudan gözlerini ayırmadan ayar değişiklikleri yapabiliyor.
Sony a77
Artık en basit kompakt fotoğraf makinelerinde bile aranan bir özellik haline gelen video kayıt fonksiyonu a77’de oldukça ileri bir seviyede karşımıza çıkıyor. Hızlı otomatik netleme özelliği, videolara da büyük yenilikler getiriyor. Makine, AVCHD formatında Full HD 50p kayıt yapabiliyor. Yaratıcı seçeneklerin, elle odaklamanın ve P/A/S/M pozlama modlarının kullanılabiliyor olması da video kaydında kullanıcılara büyük bir özgürlük sunuyor. Memory Stick ve SD hafıza kartlarına kayıt yapabilen a77’nin üzerinde mikrofon girişi, HDMI çıkışı ve entegre GPS de bulunuyor.
Sony a77

İLGİLİ HABERLER