reklamı kapat

POPÜLER

Sony 30 yıl aradan sonra plak üretimine geri dönüyor

Müzik endüstrisindeki değişimle beraber plaklar CD’lerin öne çıkmasıyla popülerliğini yavaş yavaş kaybetmeye başlamış, dijital sistemlere duyulan merakla bir dönem iyiden iyiye terk edilmişti. Bu sebeple 1989’da plak üretimini durduran Sony Music Entertainment şimdilerde ise tekrar üretime başlıyor.

Son dönemlerde plak satışlarındaki gözle görülür artışla beraber retro teknoloji yeniden hayatımızın merkezine konumlanmayı başardı. CD’lerin popülerleştiği dönemde pazarın en iddialı isimlerinden olan Sony’nin dijital müzik deneyimine yenik düşmesinin ardından yardıma “eski bir dost” olan plaklar koşuyor.

Japonya’nın yegane plak üreticisi Toyokasei‘nin talebe yetişemediği kaydedilirken, Sony de Tokyo’nun güney batısındaki fabrikalarından birini seri plak üretimi için çalıştıracağını duyurdu. Sony’nin şu sıralar plak üretimine aşina mühendis arayışında olduğu da belirtilenler arasında. Sony’nin hangi müzikleri plak formatında çıkaracağı ise şimdilik belirsiz. Eski popüler Japon şarkılarının yanı sıra yeni albümlerin de plak olarak çıkarılması olası. Sony’nin bu kararının globale nasıl yansıyacağı ise merak konusu.

Plak satışlarının artmasıyla beraber bu alana yönelen tek firma Sony değil elbette. Panasonic de geçtiğimiz yıllarda popüler pikap modeli Technics SL-1200‘ü yeniden piyasaya sürmüştü. Yıllık plak satışlarının bu sene 1 milyar dolara ulaşması bekleniyor.