reklamı kapat

POPÜLER

Sony A55

Sony’nin geçtiğimiz yıl eylül ayında IFA Tüketici Fuarı’nda tanıttığı Alpha serisinin geçirgen ayna teknolojisini kullanan modelleri A33 ve A55’in en gelişmiş versiyonu A55 bu ay ofisimizdeydi. İlk kez IFA’da deneme fırsatı bulduğumuz, daha sonra Photokina Fuarı’nda da ellerimizden kurtulamayan A55 sonunda bizlere teslim oldu ve tüm hünerlerini gösterdi. Öncelikle profesyonel makinelerle yarışacak kalitede bir kasaya sahip olduğunu söylemeliyiz. Giriş seviyesi bir fotoğraf makinesi olması sebebiyle üzerinde çok fazla tuşa yer verilmeyen A55, bu sayede fotoğrafçılığa yeni başlayanlara kullanım kolaylığı sağlıyor. Ufak boyutları sayesinde oldukça rahat bir tutuş sunan A55’in düğmelerine ulaşmak oldukça kolay. Özellikle baş parmağınızı yasladığınız ‘thumb rest’ bölgesinin hemen altında yer alan tuşların erişim kolaylığı kompakt makinelerden DSLR’lara A55 ile geçmek isteyen kullanıcıların oldukça rahat etmesini sağlayacak.

AMERİKAN FİLMLERİNDEKİ GİBİ
Tam geçirgen hareketsiz ayna teknolojisi aslında hepimizin bildiği, yeni olmayan bir teknik. Amerikan filmlerinde görmeye alıştığımız sorgu odalarında kullanılan; aynanın arkasındaki kişinin sorgulanan kişiyi görebilmesini fakat sorgulanan kişinin yalnızca kendi yansımasını gördüğü aynayı Sony, A33 ve A55 fotoğraf makinelerinin içerisine de yerleştirmiş. Öne çıkan tam geçirgen hareketsiz ayna teknolojisi sayesinde klasik anlamda DSLR fotoğraf makinelerinden ayrılan A55’te ışığın yüzde 70’i, tam geçirgen aynanın içerisinden geçerek aynanın arkasında yer alan sensöre geliyor. Bu sayede elde çekim yaparken diğer makinelerde hissettiğiniz, aynanın kapanıp açılmasından doğan sarsılmayı A55’te hissetmiyorsunuz. Bu da ilk baştan daha keyifli bir fotoğraf çekimi sağlıyor.

SON SÜRAT OTOFOKUS
Işığın yarı geçirgen aynadan yansıyan yüzde 30’luk bölümü ise aynanın üst tarafında konumlandırılan 15 noktalı otomatik odaklama sensörüne yönleniyor. Klasik DSLR makinelerde bu sensöre ayna kalktığı zaman görüntü düşmediği için video çekerken veya art arda çekim yaparken sürekli otofokus imkanı bulunmuyor. A55 bu konuda rakiplerine fark atıyor. Saniyede 10 kare hızında sürekli odaklama yaparak tam çözünürlükte fotoğraf çekebilmesi sayesinde giriş seviyesi bir fotoğraf makinesine sahip olmak isteyen kullanıcıların da hareketli sahnelerde başarılı fotoğraflar çekebilmesine imkan tanıyor. Hareketsiz ayna sayesinde otofokus sensörü aynanın konumuna bağımlı olmadığı için video çekerken konunuz hızla hareket etse de her an odakta kalmayı başarıyor. Full HD kayıt imkanı, stereo ses kaydı, canlı renkleri ve otofokus hızıyla A55 video konusunda da oldukça başarılı. A55 seyahatlerinizde veya ailenizin önemli günlerinde, özellikle küçük çocukların kadraja girmek isteyeceği zamanlarda yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz bir fotoğraf makinesi. A55’in A tipi objektif yuvasına sahip olması beğendiğimiz özelliklerinden bir diğeri. Demek oluyor ki, sahip olduğunuz A tipi objektifleri bu makinede de kullanabiliyorsunuz. Bu da cihaz ile verilen kit lense bağlı kalmamanızı sağlarken, diğer Sony DSLR’larda da aynı objektifleri kullanmanıza imkan tanıyor.

PANORAMADA ÜÇÜNCÜ BOYUT
Diğer yeni Sony fotoğraf makinelerinde artık görmeye alıştığımızı söyleyebileceğimiz ve performansını oldukça başarılı bulduğumuz 3D panorama çekim özelliği A55’te de bulunuyor. A55’i farklı en-boy oranı seçenekleri bulunan panorama çekim moduna aldığınızda tek yapmanız gereken bir kez deklanşöre basmak ve makineyi ekranda gösterilen yönde hareket ettirmek. Cihazın kendi içerisinde anında işlenen bu görüntü panoramik haliyle kartınıza kaydediliyor. 3D panoramalar çektiğinizde aynı fotoğrafı iki boyutlu olarak da görüntüleyebiliyorsunuz. Panoramaları yatay ve dikey olarak çekmek mümkün. Üç boyutlu fotoğrafları görüntülemek için tek yapmanız gereken A55’i bir HDMI kablo ile 3D bir televizyona bağlayıp 3D gözlükleri gözünüze takmak. A55 ayrıca, resim ve video kliplerde otomatik olarak coğrafi etiketleme yapılmasına izin veren entegre GPS’e sahip olan Sony’nin ilk fotoğraf makinesi. Video çekebilen ilk model olduğu için daha önceki Alpha modellerinden farklı olarak cihazda bir de mikrofon girişi bulunuyor. Otomatik HDR modu önceki Alpha modellerine göre geliştirilen cihazda, yüksek hızlı bellek kartlarının kullanılması performansı oldukça artırıyor. NEX serisi ile Sony cihazlarda ilk kez karşılaştığımız, Memory Stick PRO Duo’yu (Memory Stick PRO-HG Duo da dahil) ve SD (SDHC ve SDXC formatları dahil) medyayı destekleyen bellek yuvasına sahip olması sayesinde A55, bizden bir kez daha tam puan aldı.

TAM GEÇİRGEN AYNA
Sony A55
Tam geçirgen hareketsiz ayna sayesinde saniyede 10 kare çekim yapmak mümkün

AKROBAT EKRAN
Sony A55
Her yöne dönebilen hareketli ekranla aksiyon fotoğrafı çekmek daha kolay

DAHİLİ FLAŞ
Sony A55
Katlanabilen tepe flaşı, dolgu ışığı olarak oldukça başarılı

VİZÖR SENSÖRÜ
Sony A55
Sensör gözünüzü yaklaştırdığınızda ekranı karartıp vizörü devreye sokuyor

BELLEK SEÇENEKLERİ
Sony A55
Hem Memory Stick PRO Duo’yu, hem de SD kartları aynı yuvaya takabiliyorsunuz

AUTO+
Sony A55
A55’in Auto+ modu normal otomatik modlardan daha üstün özellikler sunuyor

TASARIM
-5YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-5YILDIZ-

PERFORMANS
-5YILDIZ-

ARTILAR
Saniyede 10 kare tam çözünürlüklü fotoğraf çekimi, hassas odaklı ve hızlı otofokus.

EKSİLER
Testimiz boyunca kayda değer bir eksisini göremedik.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Çözünürlük
• 16.2 megapiksel

Sensör
• APS-C Exmor HD CMOS

ISO
• 100-25600

Objektif
• Sony A-mount, Konica-Minolta AF mount

Flaş
• Katlanan tepe flaşı ve harici flaş takmak için flaş kızağı

Ekran
• 3 inç TFT LCD ekran

Hafıza
• SD/SDHC/SDXC/MemoryStick Pro Duo

Video
• AVCHD: 1920 x 1080, 59.94i
• MP4: 1440 x 1080, 29.94p/25p

Bağlantılar
• USB, HDMI

Boyutlar
• 124 x 92 x 85 mm

Ağırlık
• 500 gram (Gövde, pil ve kart ağırlığı)