reklamı kapat

POPÜLER

Sony a7R II incelemesi

Sony a7R II

42,4 MEGAPİKSEL ÇÖZÜNÜRLÜK

Sony a7R II’nin ilk tanıtıldığı zaman tüm ekip olarak makinenin kağıt üzerindeki özelliklerinden oldukça etkilenmiştik. Bir fotoğraf makinesinde olması gereken tüm özellikleri kompakt bir gövdeye sığdırmayı başaran Sony, inanılmaz performansa sahip bir makineye imza atmış. A7R modelinde 36 megapiksel çözünürlük değeri kullananan Sony, yeni makinesinde bu değeri 42,4’e çıkartmış. Dünyanın ilk arka aydınlatmalı 35 mm tam kare sensörlü makinesinde bu çözünürlük değerinin kullanılmış olması çok daha detaylı fotoğraflar çekileceği anlamına geliyor. Hem dış ortamda hem de iç mekanda gerçekleştirdiğimiz çekimlerde a7R II’nin olağanüstü bir performans sergilediğini altını çizmemiz gerekiyor. Yüksek ISO hassasiyet değerlerinde bile rakiplerine kıyasla daha daha az grenli fotoğralar ortaya koyan a7R II, renk doğruluğu açısından da daha doğru fotoğraflara imza atıyor. Makinenin bu başarısında 42,4 megapiksellik Exmor R CMOS sensör ve BIONZ X görüntü işlemcisi büyük katkı sağlıyor. Makinede optik düşük geçirgenlikli filtrenin yer almaması ise a7R II’nin çok daha keskin fotoğraflara imza atmasına yardımcı oluyor.

7952 x 5304 piksel çözünürlüğe kadar fotoğraf çekebilen a7R II, 399 odak nokta sayısı sayesinde selefine kıyasla yüzde 40 daha hızlı otomatik netleme yapabiliyor.

Sony a7R II
102.400’e kadar artırılabilen ISO hassasiyetinde de başarılı olan makinenin düşük ışık performansı oldukça iyi. Sony’nin bize yolladığı F/4.0 diyaframlı ZEISS lens her ne kadar düşük ışıkta güzel sonuçlar elde etse de biz makineden tam performans için ZEISS’ın F/2.8 diyaframlı lensini kullanmanızı öneriyoruz. Sony a7R II’de tüm bu özelliklere ek olarak 5 eksenli görüntü sabitleme teknolojisini de bünyesinde barındırıyor. Sony a7 II modelinin ardından a7R II’de de kullanılan bu teknoloji fotoğraf ve videolarda oluşabilecek titreşimi minimuma indiriyor.  A7R II’ye adaptör yardımıyla Canon, Nikon veya Leica’nın lensleri takılması durumunda bu lensler titreşim engelleme özelliğine sahip oluyor