reklamı kapat

POPÜLER

Tamamen değişen kokpiti ve tüm detaylarıyla 2018 Porsche Cayenne [Video]

Frankfurt’ta sahne alacak olan yeni 2018 model Porsche Cayenne, iç dünyasıyla yepyeni bir kullanıcı deneyiminin kapılarını aralıyor.

2002 yılından beri Porsche’yi SUV sınıfında temsil eden ve başarılı satış rakamlarıyla markanın yüzünü güldüren Cayennne, 2018 model yılı ve üçüncü jenerasyonuyla resmi olarak karşımızda. Frankfurt’ta düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen yeni jenerasyon Cayanne’de, Porsche’nin üzerinde en çok durduğu kısım kokpit bölümü olarak ayrılıyor. İç dünyası neredeyse tamamen elden geçirilen Cayenne’de günümüz teknolojilerinin gerektiği nitelikleri oldukça zengin seçeneklerle bulmak mümkün. Elden geçirilen ve eklenen bölümlere rağmen yerini aldığı jenerasyondan 65 kilogram daha hafif bir yapıya sahip olduğunu gördüğümüz Cayenne, bunu özel alaşımlı altyapısına borçlu.

Göz banyosu: Tasarım – Donanım

Porsche CEO’su Oliver Blume‘un yaptığı “Başarılı modelimizi tamamıyla baştan tasarlayıp dijitalize ettik.” açıklamasından hareketle Cayenne üzerinde yapılan tasarımsal dokunuşlara ayrı bir parantez açma gereği hissediyoruz. Cayenne’nin dış bölümdeki kimliğini oluşturan en önemli faktörlerden birisi ışıklandırma grubu diyebiliriz. Porsche’nin de özellikle üzerinde durduğu üç kademeye sahip bu ışıklandırmalar tüm Cayenne versiyonlarında LED standartlarına sahip şekilde konumlandırılıyor. Üst donanımlara geçtiğimizdeyse yola yeni bir bakış açısı sağlayacak uzun menzilli dinamik ışık sistemi karşımıza çıkıyor. Genel tasarım çizgileri dış yapıda korunan aracın arka bölümündeki ışıklandırma grubu Panamera Sport Tourismo’dan alınırken tavanın daha aşağıda konumlandırılmasıyla daha dinamik bir yapının mesajı verilmek istenmiş.


Bu jenerasyonun en büyük farkının yaratıldığı bölüm olan kokpite geçtiğimizdeyse her noktasıyla ilgimizi çekmeyi başaran bir yapı karşımıza çıkıyor. Analog ve dijital parçaların keyifli uyumu eşliğinde bir araya getirilen kokpitin merkezinde büyüklüğü 12,3 inç olan internet bağlantılı multimedya sisteme yer veriliyor. Bununla birlikte yeni Cayenne’nin direksiyonu başında geçenleri 7 inç‘lik yeni bir ekranın bekliyor. Grafik ve çözünürlük olarak fazlasıyla iddialı olan bu ekranlar Bose ve Burmester ses sistemi eşliğinde kullanıcısına yeni bir deneyim vadediyor. Cayenne’nin bagaj hacminin 770 litre gibi başarılı seviyelerde gezdiğini de belirtmeden olmaz.

Hafifliğin katkılarıyla: Altyapı – Motor

Alüminyum alaşım altyapı üzerine inşa edilen Cayenne haberimizin başında belirttiğimiz gibi 65 kilogramlık bir iyileştirmeyle toplamda 1.985 kilogramlık ağırlığa sahip. Performans değerlerine de doğrudan etki eden bu hafiflemeye farklı hacimlerde motor eşlik ediyor. Bu seçenekler arasında 340 PS güç ve 450 Nm tork üreten 3.0 litre V6 motor ve yeni sekiz ileri otomatik şanzımanın da yer alması dikkat çeken detaylardan. Cayenne bu motor/şanzıman kombinasyonu dört tekerlekten çekiş sistemi ve Sport Chrono paketiyle 0’dan 100’e hızlanmasını en iyi şekilde 5,9 saniyede tamamlayabiliyor. S versiyonundaysa twin-turbo destekli 2.9 litrelik V6 motor kullanılıyor. 440 PS güç ve 550 Nm tork üreten bu motorla Cayenne S 0’dan 100’e 4,9 saniyede erişirken, maksimum 265 km/s hıza çıkabiliyor. Almanya’da 74,828 euro‘dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak olan Cayenne, ilk kez önümüzdeki günlerde düzenlenecek Frankfurt Otomobil Fuarı’nda kullanıcıların karşısına çıkacak.

VİDEO