reklamı kapat

POPÜLER

Toshiba Libretto W100

Dünyanın ilk Windows 7 işletim sistemli çift ekranlı dizüstü bilgisayarı olan Libretto W100, ne zamandır merak ettiğimiz ender ürünlerden biriydi. Cihazı heyecanla beklediğimizi itiraf edelim. Hatta Libretto W100’ün elimize ulaştığında derginin baskı sürecine girmiş olduğunu unuttuğumuzu ve bir anda ürünü inceleme altına alarak baskıyı durdurduğumuzu da söyleyelim. Peki, böylesine heyecanla beklediğimiz ve klavye ile fareyi ortadan kaldırarak, bizleri 7 inçlik iki adet dokunmatik ekranıyla selamlayan Libretto W100’ü nasıl mı bulduk? Lütfen bu taraftan…

ALIŞKANLIKLARIN ÖTESİNDE
Fırçalanmış metalik bir gövdeyle hayat bulan Libretto W100, oldukça kompakt boyutlara sahip. Elinizde rahatça taşıyabileceğiniz boyutları ve 700 gramlık ağırlığı ile sizi kullanmaktan kaçınmaya itmeyecek hatlara sahip olmasıyla beğeninizi kazanabilecek olan cihazın, kullanım alışkanlıklarınızı değiştirecek türden ayrıntıları bulunuyor. Kapağında havalandırma delikleri açılmış olan cihaz, fanına ise dizüstü bilgisayarlardan alışkın olduğumuz gibi arka kısmında değil, kapağının üst kısmında yer vermiş. Yine bu alanın hemen yan tarafında microSD kart okuyucu ve 3G bağlantısı için SIM kart çekmecesi bulunuyor. Cihazın iç yüzüne baktığımızda ise bizleri iki adet ekran karşılıyor. Her iki ekranın da çözünürlüğü 1024×600 piksel değerinde ve çoklu dokunma desteği sunuyor. Libretto W100, sunduğu arabirim desteğiyle bize her iki ekranı da ayrı ayrı ya da birlikte kullanma fırsatı sağlıyor. Böylece üstteki ekranı ana ekran olarak kullanabiliyor ve alt kısımdaki ekranla kendinize ek alan yaratabiliyorsunuz. Başarılı bir sanal klavye uygulamasına sahip olan Libretto W100, yazım şeklinize göre belirleyebileceğiniz altı farklı klavye çeşidi sunuyor. Bu sayede sanal klavyeyi bir masaüstü klavyesi gibi kullanabiliyor veya Libretto W100’ü ellerinizde tutarak yalnızca başparmaklarınızla yazım hızınızı artırabiliyorsunuz. Sanal klavye uygulamasının yanında bir de sanal touchpad sunan Libretto W100, böylece klasik kullanımdan kopamayan kullanıcılar için alt ekranı yalnızca klavye ve touchpad ile özelleştirebilme imkanı tanıyor.

ÖZEL ARABİRİM
Başlat çubuğuna yerleşmiş olan Libretto Home arabirimi üzerinde yer alan tuşlar arasında sanal klavye ve touchpad uygulamasını çağırabileceğiniz birimlerin yanı sıra, ek özelliklere erişebileceğiniz birimler de bulunuyor. Bu birimler arasında, özellikle Libretto W100’ü elinizde bir kitap gibi tutup eBook veya PDF dosyalarınızı okurken ihtiyaç duyacağınız ekran ışığını ayarlamanızı sağlayacak kısayollardan, cihazın güç planını hazırlayabileceğiniz veya Wi-Fi’a hükmedebileceğiniz kısayollara da erişebiliyorsunuz. Bu arada ekran aydınlatmasından bahsetmişken, bize gelen üründe ekranlar arasında ufak da olsa ton farkı bulunduğunu söyleyelim. Libretto W100, alt ekranının yanında bulunan buton vasıtasıyla ulaşabileceğiniz Bulletin Board adında bir arabirime sahip. Sekiz adet ana ekrandan oluşan ve ekranlar arasında parmaklarınızı üzerinde sürükleyerek dolaşmanızı sağlayan bu arabirim, her bir ekranı sunduğu Gadget’larla özelleştirebilmenize de imkan tanıyor. Ancak Gadget’ların takvim, saat, post-it, etiket ve yapılacaklar listesi gibi öğelerle sınırlandırılmış olması üzücü. Bu nedenle çok da işlevsel olarak bulmadığımız Bulletin Board arabirimi, ayrıca sistem desteği sağlayan birimlere de ev sahipliği yapıyor.

PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ
Libretto W100’ün performansından bahsedecek olursak, en beğendiğimiz kısmı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak burada işlem gücünden bahsediyoruz. Zira cihazın yazılımsal desteğini –sanal klavye ve touchpad uygulaması dışında- oldukça eksik bulduk. Dizüstü bilgisayar ve tablet hibriti olarak boy gösteren, ancak ‘ultra taşınabilir konsept PC’ olarak lanse edilen Libretto W100, ‘tablet PC’ kategorisinde değerlendirilse ve Windows 7 işletim sistemi yerine Android veya benzeri bir işletim sistemi kullansa şu an hakkında çok daha farklı konuşuyor olabilirdik. Zira cihaz ne dokunmatik ekranıyla ne de uygulamalarıyla beklentilerimizi tam olarak karşılayabiliyor. Fakat az önce de bahsettiğimiz gibi cihazın işlem gücünü beğendik. Tam beş farklı Internet Explorer sayfası açıkken -ki bunlardan biri now.sprint.com/widget sayfası- rahatlıkla bir yandan internetten dosya indirebiliyor, bir yandan üst ekranda 1080p (Full HD) film izleyebiliyor ve aynı anda alt ekranda da farklı işlemler gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu süre içinde Libretto W100 adeta ‘tık’ demiyor. Fakat o sırada sistemi soğutmak için çalışan bir fan var ki, sormayın. Böylesi yüksek performans gerektirdiği durumlarda fan ölesiye çalışıyor ve çıkarttığı sesle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor, ancak yine de yetmiyor; Libretto W100, ısınıyor, ısınıyor ve ısınıyor. Hatta o kadar ısınıyor ki, yetkililer Libretto W100’ün altına yapıştırdıkları bir etikette, cihazın yüzeyinin fazlasıyla ısınabileceğini ve bu nedenle cildinize zarar verebileceğiyle ilgili bir uyarıda da bulunmuşlar.

SANAL KLAVYE
Toshiba Libretto W100
Altı farklı kullanım şekline sahip olan sanal klavye, oldukça kullanışlı

KİTAP GİBİ
Toshiba Libretto W100
Libretto W100, dik kullanımıyla eBook ve PDF okuma imkanı sağlıyor

FAN SORUNU
Toshiba Libretto W100
Kapağın üstünde yer alan fan yüksek sesiyle rahatsız edici

BULLETIN BOARD
Toshiba Libretto W100
Bulletin Board arabirimi, Gadget’larla özelleştirme imkanı sunuyor

WEB KAMERA
Toshiba Libretto W100
Cihazın sol tarafında yer alan kamera kaliteli görüntü sağlıyor

KOMPAKT TASARIM
Toshiba Libretto W100
Libretto W100, kompakt yapısıyla taşıma kolaylığı getiriyor

TASARIM
-3YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-3YILDIZ-

PERFORMANS
-3YILDIZ-

ARTILAR
Kompakt boyut, çoklu dokunma destekli ekranlar, sanal klavye, işlem kapasitesi, web kamera kalitesi.

EKSİLER
Aşırı ısınması, yüksek fan sesi, zayıf mono hoparlör, pil ömrü, yüksek fiyat, ekranların renk farkı.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Pentium U5400 1.20 GHz

Ekran
• 7 inç (2 adet) (1024×600)

Ekran Kartı
• Intel GMA HD 128 MB DDR3

Bellek
• 2 GB DDR3

Sabit Disk
• 62 GB SSD

Optik Sürücü
• Yok

Bağlantılar
• USB 2.0 (1 adet), Bluetooth
• SIM kart, microSD kart
• Kulaklık

Ses Çıkışı
• Mono hoparlör

Pil Ömrü
• Ortalama 2.5 saat

Boyutlar
• 202 x 123 x 30 mm

Ağırlık
• 703 gram